Novi dokazi o tome kako i kada se sastavila Mliječna staza
Novo istraživanje pruža do sada najbolje dokaze o vremenu u kojem je nastala Mliječna staza, uključujući spajanje s ključnom satelitskom galaksijom.
Novo istraživanje pruža do sada najbolje dokaze o vremenu u kojem je nastala Mliječna staza, uključujući spajanje s ključnom satelitskom galaksijom.
Prva detaljna analiza presjeka galaksije vrlo slične Mliječnoj stazi otkrila je da je naša galaksija evoluirala postepeno, umjesto da bude rezultat nasilnog sjedinjavanja kao što se to dp sada mislilo.
Čini se da se tijekom prošlog vikenda Sunce probudilo, jer su nebo prošarale sekvence sunčevih baklji kakve nismo imali prilike vidjeti godinama.
Rijedak uvid u izgled zvijezde netom prije nego što je eksplodirala u supernovu pokazao je da ovo stanje izgleda potpuno drugačije nego što su astronomi pretpostavljali, a sve je opisano u novoj studiji objavljenoj u časopisu Royal Astronomical Society.
Kina je uspješno spustila svoju svemirsku letjelicu na Mars, objavili su rano u subotu njihovi državni mediji. Robot Zhurong sa šest kotača ciljao je na područje Utopia Planitia, ogroman teren na sjevernoj polutki planeta. Za spuštanje vozilo je...
Točno mjerenje vremena dolazi uz određenu cijenu. Maksimalna točnost sata izravno je povezana s razinom ‘nereda’, odnosno entropije’, svaki puta kada otkuca.
Jedan od Saturnovih prstena otkrio je tajnu njegove jezgre, skrivenu duboko ispod zlaćane atmosfere ovog planeta.
Ako na bistru večer pogledate u noćno nebo očarat će vas prizor beskonačnih svjetlećih točkica, odnosno zvijezda (ne Muskovih satelita, op.ur.), koje se protežu na sve strane diljem prostora i vremena. Ovo je karakteristika kozmološke ere u kojoj se...
Nakon što je dokazao da je moguć kontrolirani let na Marsu kroz četiri uspješna leta, NASA-in helikopter Ingenuity dobio je novu uzbudljivu misiju. Od sada će zajedno s roverom Perseverance istraživati Crveni planet i tragati za bilo kakvim znakovim
Na mapi gama-zraka neba, što je najviša energija elektromagnetske radijacije koja se emitira Svemirom, nalazi se 14 objekata koji bi mogli skrivati veliku tajnu.
Znanstvenici su konačno dokučili prirodu misterioznih kozmičkih objekata prozvanih 'žutim kuglicama'. Ove su nebeske mrlje zapravo mjesta rođenja mnogih vrsta zvijezda s različitim rasponima mase, stoji u radu objavljenom u časopisu Astrophysical Journal.
Instrument veličine tostera ugrađen rover Perseverance upravo je usisao dio Marsove atmosfere koja se uglavnom sastoji od ugljičnog dioksida, i pretvorio je u kisik. Radi se u velikoj prekretnici koja bi mogla omogućiti budućim astronautima da proizvedu...
Rusija bi uskoro mogla potpuno napustiti Međunarodnu svemirsku postaju i fokusirati se na izgradnju vlastite svemirske postaje.
NASA-in mali helikopter Ingenuity uspješno je letio na Marsu. Ovaj je, naizgled jednostavan i dosadan, pothvat s nestrpljenjem promatrao cijeli svijet, a uspjeh Ingenuityja označio je novu eru razvoja međuplanetarne tehnologije.
Znanstvenici su razvili novi teleskop koji bi mogao detektirati otiske života na drugim planetima u roku od svega 60 sati.
Teoretski fizičari iz Microsofta objavili su rad u kojem tvrde da je cijeli Svemir računalo sa sposobnošću stojnog učenja.