Svemir i vrijeme

Novi dokazi o tome kako i kada se sastavila Mliječna staza

L.B.

Novo istraživanje pruža do sada najbolje dokaze o vremenu u kojem je nastala Mliječna staza, uključujući spajanje s ključnom satelitskom galaksijom.

Koristeći relativno nove metode u astronomiji, istraživači su uspjeli identificirati najprecizniju dob za stotinjak crvenih divovskih zvijezda u galaksiji. Preko ovih podataka, istraživači su mogli pokazati što se događalo kad se Mliječna staza spojila s orbitirajućom satelitskom galaksijom, poznatom kao Gaia-Enceladus, prije oko 10 milijardi godina, a rezultati su objavljeni u časopisu Nature Astronomy.

"Naši dokazi sugeriraju da je, kada se dogodilo spajanje, Mliječna staza već stvorila veliku populaciju vlastitih zvijezda", rekao je Fiorenzo Vincenzo, koautor studije i suradnik u Centru za kozmologiju i fiziku astročestica Sveučilišta Ohio.

Mnoge od tih "domaćih" zvijezda završile su na debelom disku usred galaksije, dok je većina 'zarobljenih' iz Gaje-Encelada završila u vanjskom oreolu galaksije.

"Smatra se da je spajanje s Gaia-Enceladusom jedan od najvažnijih događaja u povijesti Mliječne staze, koji ju je oblikovao ovako kako je danas vidimo", rekla je Josefina Montalban iz Škole za fiziku i astronomiju na Sveučilištu u Birminghamu u Velikoj Britaniji , koja je vodila projekt.

Izračunavanjem starosti zvijezda, istraživači su prvi put uspjeli utvrditi da su zvijezde zarobljene iz Gaia-Enceladae nešto mlađe, ili jednako stare kao i većina zvijezda rođenih unutar Mliječne staze.

Istraživači su koristili nekoliko različitih pristupa i izvora podataka za provođenje svoje studije. Jedan od načina na koji su istraživači uspjeli doći do tako precizne starosti zvijezda bio je korištenje astroseizmologije, relativno novog polja koje istražuje unutarnju strukturu zvijezda. Astroseizmolozi proučavaju oscilacije u zvijezdama, odnosno zvučne valove koji se provlače kroz njihovu unutrašnjost.

"Pokazali smo velik potencijal astroseizmologije, u kombinaciji sa spektroskopijom, da određuje starost pojedinih zvijezda", rekla je Montalban. "Sada namjeravamo primijeniti ovaj pristup na veće uzorke zvijezda i uključiti još suptilnije značajke frekvencijskih spektra. To će na kraju dovesti do mnogo oštrijeg pogleda na povijest i evoluciju Mliječnog puta, stvarajući vremensku liniju razvoja naše galaksije."

Izvor: news.osu.edu

0

Možda će vas zanimati