Svemir i vrijeme

Svemirski turizam: argumenti koji mu idu u prilog

Nika Beluhan

Svemirski turizam ne predstavlja ništa više od radosti za globalne superbogataše što će pogoršati klimatsku krizu planeta. No, sektor u nastajanju također ima pristaše, koji, iako ne odbacuju kritike u potpunosti, tvrde da industrija može donijeti i dobrobiti čovječanstvu.

Prvi argument je da privatni svemirski letovi, osim svojih mušterija, mogu slati u svemir znanstvene eksperimente koji zahtijevaju mikrogravitacijske sredine. U prošlosti je nacionalnim agencijama "trebalo dosta vremena da rade unutar vladinih kanala bespovratnih sredstava, dobiju odobrenje, dobiju financiranje, budu odabrane da budu među tek nekolicinom koji bi mogli otići", Ariel Ekblaw iz MIT Space Inicijative za istraživanje kaže za AFP.

Nasuprot tome, Ekblaw je trebalo samo šest mjeseci od potpisivanja ugovora do slanja svog istraživačkog projekta na Međunarodnu svemirsku stanicu na privatnoj misiji Ax-1, koja je započela u petak zahvaljujući privatnim poduzetnicima koji su platili putovanje. Njezin eksperiment, nazvan TESSERAE, uključuje pametne pločice koje tvore plutajući robotski roj koji se može sam sastaviti u svemirsku arhitekturu - što bi mogao biti način na koji se grade buduće svemirske stanice.

Raniji prototip odletio je u svemir nekoliko minuta na suborbitalnom svemirskom letu Blue Origin, otvarajući put za novi test. "Umnožavanje ovih komercijalnih pokretača omogućuje nam da radimo rizičnije, brže i inovativnije projekte", kaže Ekblaw, a Virgin Galactic je sa svoje strane najavio planove da povede znanstvenike na buduće letove.

Svemirski turizam, i privatni svemirski sektor općenito, također djeluje kao pokretač inovacija za poboljšanje u obavljanju svih stvari povezanih sa svemirom. Državne agencije, koje posluju novcem poreznih obveznika, kreću se oprezno i ​​vrlo su nesklone neuspjehu - dok tvrtke poput SpaceXa Elona Muska nemaju ništa protiv dizanja prototipa raketa u zrak dok ih ne isprave, ubrzavajući razvojne cikluse.


Gdje se NASA usredotočuje na velike istraživačke ciljeve, privatne tvrtke nastoje poboljšati stopu, profitabilnost i održivost lansiranja s plovilima za višekratnu upotrebu — a u slučaju Blue Origin, raketama koje emitiraju samo vodenu paru. Za sada letovi u svemir ostaju rizičan i skup pothvat.

"Što više idemo u svemir, to postajemo bolji u svemiru, to se više stvara baza industrije za podršku svemirskoj tehnologiji", kaže Mason Peck, profesor aeronautike na Sveučilištu Cornell koji je prethodno bio NASA-in glavni tehnolog. Može se povući paralela s ranom erom zrakoplovstva, kada je letenje bilo ograničeno na nekoliko privilegiranih.

"Počeli smo s puno nesreća i puno različitih tvrtki s različitim vrstama ideja za izradu aviona. Ali postupno smo naučili što funkcionira, a što ne", objašnjava George Nield, bivši pomoćnik administratora ureda Federalne uprave za zrakoplovstvo za komercijalni svemirski prijevoz i dodaje da je danas komercijalni zračni prijevoz statistički najsigurniji način prijevoza.

Ali što će zapravo postići sigurniji, učinkovitiji svemirski let? Prema riječima stručnjaka, trenutno je teško zamisliti budući utjecaj koji će svemir imati na promet.

"Samo u sljedećih 10 godina, prilično sam uvjeren da ćemo vidjeti kompanije koje imaju sustave koji mogu natjerati ljude da polete s jedne točke na Zemlji i putuju na drugu stranu Zemlje, kao sat", kaže Nield, koji je bio na posljednjem letu BlueOrigina. Takvo putovanje od točke do točke vjerojatno bi se na kraju ipak dogodilo, ali svemirski turizam ubrzava se.

Posljednji argument, paradoksalno, ima veze s klimom. Mnogi od onih koji su promatrali Zemlju iz svemira izjavili su da se osjećaju duboko dirnuti kako se planet čini krhkim i preplavljeni željom da ga zaštite. Fenomen je svemirski filozof Frank White nazvao "efektom pregleda".

"To vam daje osjećaj hitnosti da morate biti dio rješenja", naglašava Jane Poynter, suosnivačica Space Perspective. Njezina tvrtka planira početi s letenjem turista na divovskom balonu na velikoj visini kako bi promatrali zakrivljenost Zemlje iz kapsule s panoramskim pogledom.

Plovilo je razvijeno upravo zbog minimalnog utjecaja na okoliš, za razliku od nekih raketa koje jako zagađuju. Ukupni doprinos klimatskim promjenama raketa trenutno je minimalan, ali bi mogao postati problematičan ako se broj lansiranja poveća.

Povećana aktivnost u svemiru također može pomoći planetu na konkretnije, manje filozofske načine, kažu zagovornici industrije. "Zbog napretka svemirske tehnologije, zemaljske solarne ćelije su s godinama postale učinkovitije", kaže Peck.

Izvor: Phys.org

0

Možda će vas zanimati