Svemir i vrijeme

NASA-ina letjelica Juno ispituje razine kisika na Europi

Portal Znanost

Europa, jedan od Jupiterovih mjeseca, krije tekući ocean ispod smrznute površine. Blizina Jupitera izlaže mjesec stalnom zračenju, što erozijom leda oslobađa vodik i kisik stvarajući atmosferu. Ovaj proces pruža potencijalnu stazu za povratak kisika u ocean, čineći ga potencijalno pogodnim za život.

Novi rezultati, objavljeni 4. ožujka u časopisu Nature Astronomy, temeljeni na izravnim mjerenjima, otkrivaju da Europa proizvodi manje kisika na površini nego što se prethodno mislilo - otprilike 26 funti (12 kilograma) u sekundi, dovoljno za potrebe disanja jednog milijuna ljudi svakodnevno. To je na donjem kraju prethodno procijenjenog raspona (od 11 do 2,425 funti ili 5 do 1,100 kg u sekundi), što može smanjiti izglede da Europin podzemni ocean podržava život.

Znanstvenici su analizirali podatke Jovan Auroral Distribution Experiment (JADE) na svemirskoj letjelici Juno tijekom bliskog prolaska u rujnu 2022., pružajući izravno mjerenje atmosfere mjeseca. Potencijal Europe kao staništa za život nastavit će se istraživati s NASA-inom svemirskom letjelicom Europa Clipper, koju će lansirati u listopadu ove godine da bi stigla do Jupitera 2030. godine.

0

Možda će vas zanimati