NASA-ina letjelica Juno ispituje razine kisika na Europi
Europa, jedan od Jupiterovih mjeseca, krije tekući ocean ispod smrznute površine. Blizina Jupitera izlaže mjesec stalnom zračenju, što erozijom leda oslobađa vodik i kisik stvarajući atmosferu. Ovaj proces pruža potencijalnu stazu za povratak kisika u ocean, čineći ga potencijalno pogodnim za život.
Novi rezultati, objavljeni 4. ožujka u časopisu Nature Astronomy, temeljeni na izravnim mjerenjima, otkrivaju da Europa proizvodi manje kisika na površini nego što se prethodno mislilo - otprilike 26 funti (12 kilograma) u sekundi, dovoljno za potrebe disanja jednog milijuna ljudi svakodnevno. To je na donjem kraju prethodno procijenjenog raspona (od 11 do 2,425 funti ili 5 do 1,100 kg u sekundi), što može smanjiti izglede da Europin podzemni ocean podržava život.
Znanstvenici su analizirali podatke Jovan Auroral Distribution Experiment (JADE) na svemirskoj letjelici Juno tijekom bliskog prolaska u rujnu 2022., pružajući izravno mjerenje atmosfere mjeseca. Potencijal Europe kao staništa za život nastavit će se istraživati s NASA-inom svemirskom letjelicom Europa Clipper, koju će lansirati u listopadu ove godine da bi stigla do Jupitera 2030. godine.