Svemir i vrijeme

Bijeli patuljak veličine mjeseca, najmanji je ikad pronađen

A.R.

Mrtva zvijezda poznata pod nazivom ‘bijeli patuljak’ vrti se izuzetno brzo te ima snažno magnetsko polje. Samo je malo veća od mjeseca što je čini najmanjom novootkrivenom zvijezdom od svih do sada poznatih vrsta.

Bijeli patuljak ima radijus od oko 2 100 kilometara. To je izuzetno blizu Mjesečevom radijusu od približno 1 700 kilometara. Većina bijelih patuljaka bliža je veličini Zemlje koja ima radijus od oko 6 300 kilometara. Mali opseg bijelog patuljka ukazuje na jedan od najmasivnijih poznatih objekata te vrste, s približno 1,3 puta većom masom od Sunca. To je zato što se bijeli patuljci smanjuju dok dobivaju na masi.

"To nije jedina nevjerojatna karakteristika ovog bijelog patuljka", rekla je astrofizičarka Ilaria Caiazzo iz Caltecha na internetskoj konferenciji za novinare. "Također se brzo okreće."

Bijeli se patuljak vrti otprilike jednom u sedam minuta. I ima moćno magnetsko polje, više od milijardu puta veće od jačine Zemljinog. Caiazzo i tim stručnjaka su također otkrili neobičan zvjezdani ostatak, nazvan ZTF J1901 + 1458 i smješten oko 130 svjetlosnih godina od Zemlje, koristeći Zwicky Transient Facility u zvjezdarnici Palomar u Kaliforniji, koja traži predmete na nebu koji se mijenjaju prema svjetlini.

Bijeli patuljak vjerojatno je nastao kad su dva bijela patuljka kružila oko sebe i spojila se da bi stvorila jednog bijelog patuljka s vrlo velikom masom i izuzetno malom veličinom, kaže tim. Ta je konvergencija također okrenula bijelog patuljka i stvorila mu jako magnetsko polje.

Moglo bi se reći da ovaj bijeli patuljak ‘živi na rubu’. Naime, kada bi bio još masivniji, ne bi mogao podnijeti vlastitu težinu, zbog čega bi eksplodirao. Proučavanje ovakvih fenomena moglo bi omogućiti znanstvenicima otkrivanje još mnogih drugih spoznaja vezanih uz mrtve zvijezde.

Izvor: Science News

Možda će vas zanimati