Misteriozne 'žute kuglice' koje 'zagađuju' Mliječnu stazu zapravo su novorođene zvijezde
Znanstvenici su konačno dokučili prirodu misterioznih kozmičkih objekata prozvanih 'žutim kuglicama'. Ove su nebeske mrlje zapravo mjesta rođenja mnogih vrsta zvijezda s različitim rasponima mase, stoji u radu objavljenom u časopisu Astrophysical Journal.
Zvijezde u ovim nakupinama prilično su mlade, tek im je otprilike 100 000 godina što ih u svijetu zvijezda čini bebama. Za usporedbu, velike zvijezde formirane u Orionovoj maglici stare su oko tri milijuna godina, dok je sredovječno sunce staro oko 4.6 milijardi godina.
Zbog toga je jedna od astrofizičarki koja je sudjelovala u ovom radu, Grace Wolf-Chase, rekla kako ove zvijezde „zamišlja u maternici“.
Volonteri s Projekta Mliječna Staza najprije su identificirali ove objekte prilikom analize snimaka galaksije Svemirskog teleskopa Spitzer. Istraživači su primijetili izvor infracrvenog svijetla zbog čega su ovu pojavu krenuli istraživati svojevrsnim ultrazvukom.
Nakon što su proveli godinu – dvije radeći na projektu, neki su volonteri počeli određene objekte označavati kao „žute kuglice“, jer su tako izgledali na snimkama.
Tim znanstvenika predvođen Wolf-Chase najprije je smatrao da ove kuglice predstavljaju mjehuriće plina u ranim fazama. No s obzirom na to da su žute kuglice bile slučajno otkriće, istraživaču su znali da nemaju dovoljno snimaka kako bi ih mogli identificirati sa sigurnošću. Stoga su zamolili volontere s Projekta Mliječna Staza da pronađu još snimaka žutih kuglica. U godinu dana uspjeli su uočiti njih 6 000.
Wolf-Chase i njezini kolege usporedili su 500 ovih kuglica sa snimkama u katalogu nakupina zvijezda i ostalih struktura.
„Sada konačno imamo odgovor: To su međuzvjezdane nakupine“, rekla je Wolf-Chase. Ove nakupine proizvode ionizirane mjehuriće, slične onima koje stvaraju samostalne, mlade, velike zvijezde. Izvor: ScienceNews