Svemir i vrijeme

​Stare zvijezde žive dulje nego što smo mislili

P.B.

Vrsta zvijezda o kojima pričamo - one koje se ne vide golim okom, dosad su službeno bili objekti koji su doživjeli najveći gubitak mase. Međutim, jedan međunarodni tim otkrio je spiralne strukture koje pokazuju da to nije slučaj.

Krajem svog životnog vijeka, kojih 95% zvijezda evoluira u crvene divove koji gube na masi putem „zvjezdanih vjetrova“. S vremenom završe kao planetarne maglice, odnosno kao ionizirani plin s vrućom zvijezdom u centru - bijelim patuljkom.

Istraživači s 14 europskih znanstvenih instituta naišli su na postojanje binarne interakcije koje znanstvena zajednica još nije uočila. Ovo novo istraživanje nudi alternativno objašnjenje za veliki gubitak mase za koji se mislilo da je prisutan pred kraj života većine masivnih, ogromnih zvijezda.

Studija, objavljena u časopisu Nature Astronomy, pokazuje da ove zvijezde gube masu mnogo sporije nego što se dosad mislilo. Zvjezdani vjetar nije ništa jači nego inače, nego je pod utjecajem susjedne zvijezde, druge zvijezde koja orbitira oko crvenog diva - što dosad nije bilo primijećeno. Činjenica da je ovaj proces mnogo sporiji od očekivanoga ima velik utjecaj na naše razumijevanje kako zvijezde okončavaju svoje živote. Iz ovog otkrića zaključujemo da najmasivnije zvijezde trebaju više vremena da izbace svoju kemijski bogatu unutrašnjost u svoje okruženje, što onda utječe na bogaćenje međuzvjezdanog prostora, i sukladno tome, kemijsku evoluciju galaksija.

Jedini opservatorij koji nam može pružiti detaljnije informacije o super-vjetrovima u posljednjoj fazi života najmasivnijih zvijezda jest ALMA (Atacama Large Millimetre/Submillimetre Array), u Atacama pustinji (Čile). „Podaci pokazuju spiralnu strukturu što ukazuje na to da ove zvijezde nisu same, već imaju binarnog suputnika“ objašnjava Anibal García Hernández, koautor članka. Dodaje: “Interakcija sa suputnikom stvara vrlo kompleksnu morfologiju, u obliku nepotpune spirale. Prijašnjim slikama falilo je rezolucije i osjetljivosti koje ALMA posjeduje i stoga astronomi nisu mogli pronaći karakteristike povezane s postojanjem binarne zvijezde.”

Interpretacija ALMA-inih opservacija uvjerljivo je pokazala da zadnji evolucijski stadij ovakvih starih zvijezda nije karakteriziran kratkoročnim “ekstremnim super-vjetrovima” već “normalnim vjetrom” koji traje mnogo dulje. Drugim riječima “starim zvijezdama treba dulje da umru” ili “stare zvijezde žive dulje”.

Sada će znanstvena zajednica vidjeti može li postojanje binarnog suputnika objasniti ponašanje nekih drugih neobičnih crvenih divova. “Mislili smo da mnoge zvijezde žive same, ali ćemo vjerojatno morati promijeniti naše mišljenje,” objašnjava Leen Decin, prva autorica članka, profesorica na Katoličkom Sveučilištu u Louvainu. Zaključuje kako je “vjerojatno da su zvijezde koje imaju binarnog suputnika mnogo češće nego što smo mislili.” 

Izvor: Iac.es

0

Možda će vas zanimati