Svemir i vrijeme

Problemi sa sluhom među odgajateljima - korištenje čepića za uši na poslu

P.B., A.I.

Počela je nova školska godina i vrtićka godina pa donosimo jedan tekst o istraživanju djelovanja buke kod djelatnika u navedenim profesijama. Sedam od deset odgajateljice pati od slušnoga zamora izazvanoga zvukom, jedna od dvije ima problema s razumijevanjem govora i četiri od deset postanu preosjetljive na zvuk. 

Prema istraživanju s akademije Sahlgrenska u Švedskoj, ovo je znatno veći udio nego onaj među ženama općenito te također veći udjela kod profesionalnih skupina koje su izložene buci.

„Imamo profesionalnu skupinu s puno većim rizikom za razvoj ovih simptoma, ako se ništa ne učini po tom pitanju, uistinu će biti alarmantno. Moramo sniziti razine zvuka, imati mirnije vrtiće“, kaže Sofie Fredriksson, audiologinja s doktoratom Odjela za medicinu rada i okoliša na akademiji Sahlgrenska.

Već je privukla pozornost svojim istraživanjem simptoma povezanih sa sluhom poput tinitusa - zujanja u ušima kod akušerskog osoblja (osoblje koje pomaže kod poroda, op.ur.) zbog vriskova žena na porodu. Kako je nastavljala rad na svojoj disertaciji, proučavala je i odgajatelje.

Od ispitanih odgajatelja (4 718 žena), 71% doživjelo je slušni zamor izazvan zvukom, pa tako, primjerice, nisu mogle slušati radio po završetku radnog dana. U kontrolnoj grupi (4 122 žena), udio ispitanika s istim simptomima iznosio je 32%. Gotovo polovica, 46%, imala je poteškoća s razumijevanjem govora, u usporedbi s 26% u kontrolnoj grupi. 39% tvrdilo je da su barem jednom tjedno osjetili nelagodu ili fizičku bol u ušima uzrokovanu svakodnevnim zvukovima koji uopće nisu nužno glasni. Udio koji pati od hiperakuzije u kontrolnoj grupi bio je 18%.

Odgajatelji su izloženi zvukovima koji često prenose važne informacije, buci koja je prepuna komunikacije koju je teško filtrirati. Za razliku od stroja u industrijskom okruženju, djecu treba slušati, čak i kad naš sluh pati. „Odgajatelji su pod puno većim rizikom od onih koji rade u okruženju sa sličnom razinom buke. Tako bučna okolina može izazvati simptome, a i teško je koristiti zaštitu sluha“, kaže Sofie Fredriksson.

Ipak danas postoje čepići za uši koji filtriraju buku, a opet dopuštaju prolazak govora i neometano razumijevanje. Ako uzmemo u obzir da su frekvencije dječjih glasova više, gotovo je sigurno kako odgajatelji ne bi imali problema s razumijevanjem djece jer ona u startu i govore glasnije i na višim frekvencijama, a ljudski sluh je osjetljiv upravo na te frekvencije. Stoga se možda ipak treba probati zaštita.

Na tržištu danas postoji puno oblika zaštite sluha, pasivne, aktivne, jednokratne, višekratne i sl. Nama je posebno zanimljiva firma Happy Ears iz razloga što od mnogih proizvodi veličinu čepića pogodnu za male, možemo reći i ženske, kanale. Mnoge žene radi uskih kanala izbjegavaju čepiće jer ih teško stavljaju i neugodni su, ali Happy Ears veličina S je pogodna za većinu žena. Smanjuju buku za oko 20 dB što je dovoljno da se sve čuje iz okoline, a opet zaštite uši. Više detalja pogledajte na njihovim stranicama.

Osim S imaju i veličine M i L, a naručiti se mogu iz webshopa Happy Ears. Naravno, nošenje ovih čepića nije ograničeno samo na poslove vezane uz buku nego i na slobodno vrijeme, koncerte, glasna okupljanja, duže periode pored bučnih mjesta jer zapravo podižu kvalitetu slušanja, sprječavaju umor i najvažnije, čuvaju slušne stanice od oštećenja. Jednom oštećene slušne stanice se više ne obnavljaju, barem za sada medicina nema načina za to.


Na slici: Usporedba veličine small s kovanicom od jedne kune

„Oprema za zaštitu sluha koristi se u slučajevima kada se razina buke ne može smanjiti na neki drugi način i može biti nužna ako imate dijete koje cijeloga dana „časti“ vaše uši plakanjem dok se prilagođava na boravak u vrtiću. Ali treba razmisliti i o dizajnu i akustici prostora. U ogromnoj prostoriji, buka se stvara bez obzira koliko ste edukativni i strateški u svome radu“, kaže.

Izvor: Hearing-related symptoms among women

Možda će vas zanimati