Svemir i vrijeme

Počeo Svjetski tjedan Svemira 2017.

A.I.

World Space Week Asocijacija (WSWA) najveća je svjetska obrazovna organizacija povezana sa Svemirom, pokrenuta od strane Ujedinjenih naroda i Vijeća za miroljubivo korištenje Svemira (COPUOS) te Ureda za izvanzemaljske poslove (UN OOSA).

Svjetski tjedan Svemira se obilježava svake godine od 4. – 10. listopada, a nacionalni koordinatori rade tijekom cijele godine i pomažu organizatorima događanja te koordiniraju aktivnosti povezane s obilježavanjem Svjetskog tjedna Svemira. World Space Week Asocijacija ima nacionalne koordinatore u preko 80 država širom svijeta. Tom prilikom je kordinator aktivnosti za World Space Week Hrvatska, Danko Kočiš pozvao sve da se uključe u program “svemirske” aktivnosti:

“Ove godine Svjetski tjedan Svemira promiče istraživanje našeg planeta Zemlje iz svemirskih daljina putem mnogobrojnih svemirskih letjelica koje se nalaze u orbiti. S predškolskom djecom, kao i onom osnovnoškolskom, ali i učenicima srednjih škola, aktivnosti možete provoditi gotovo pod svakim predmetom: zemljopisom, hrvatskim jezikom, stranim jezikom, likovnim, fizikom, matematikom, povijesti, kemijom – gdje god možete zamisliti Svemir kao poveznicu, a da učenicima u isto vrijeme bude i poučno i zabavno!" Koje su to aktivnosti koje se ove godine održavaju diljem lijepe naše možete pogledati na popisu aktivnosti.

Jedna od tih aktivnosti u tijeku tjedna Svemira od srijede 4. listopada do petka 6. listopada očekuju vas i u vidu predavanja u Planetariju Tehničkoga muzeja:

U srijedu, 4. listopada 2017. u 18 sati u planetariju Muzeja održat će se popularno-znanstveno predavanje za građanstvo na temu:
SVEMIRSKA ERA ČOVJEČANSTVA 1. DIO
Predavač je Ante Radonić.

U četvrtak, 5. listopada 2017. u 18 sati u planetariju Muzeja održat će se popularno-znanstveno predavanje za građanstvo na temu:
SVEMIRSKA ERA ČOVJEČANSTVA 2. DIO
Predavač je Ante Radonić.

Dana 4. listopada navršava se točno 60 godina od kako smo praktično ušli u svemirsku eru. Tog dana lansiran je prvi umjetni Zemljin satelit "Sputnik – 1". Do danas je izvedeno preko pet tisuća lansiranja različitih letjelica. Osvrnut ćemo se na neke povijesne misije. Koliko smo danas ovisni o svemirskoj tehnologiji? Taj napredak omogućio nam je da bolje shvatimo gdje smo mi u svemiru i kakvi se sve procesi odigravaju daleko od nas.. Na kraju posjetitelji će moći postavljati pitanja o svemiru i svemirskim letovima.

U petak, 6. listopada 2017. u 18 sati u planetariju Tehničkog muzeja Nikola Tesla održat će se popularno-znanstveno predavanje za građanstvo na temu:

UPOZNAJMO SVEMIR

Predavač je Zvonimir Drvar, voditelj planetarija.
Na predavanju će biti riječi o najvažnijim otkrićima koja su nam pomogla da bolje razumijemo svemir, o zvijezdama i galaksijama te o načinu određivanja udaljenosti do njih. Kako se naša saznanja o svemiru svakodnevno mijenjaju, tako raste i broj modela kojima se on pokušava bolje objasniti što razvija i nove ideje u boljem razumijevanju svemirskog prostranstva.


Ulaz na predavanja je besplatan, a ulaznice se mogu podignuti na blagajni Muzeja na dan predavanja. Broj mjesta je ograničen.

Više informacija možete pronaći i na Facebook grupi World Space Week Croatia ili fan stranici wswcroatia.

0

Možda će vas zanimati