Svemir i vrijeme

Nedostatak proteina uzrokuje prejedanje

M.K.

Proteini ili bjelančevine su kemijske tvari neophodne za niz osnovnih životnih funkcija organizma. O važnosti proteina i posljedicama njihovog nedostatka znamo puno, no novim istraživanjima u kojima se proučavao njihov utjecaj na pretilost, gubitak mišićne mase i bolesti bubrega značaj adekvatnog unosa bjelančevina u organizam dobiva još veću važnost. 

Proteini i pretilost

Istraživanjem provedenom u Centru Charles Perkins pri Sveučilištu u Sydneyju, koje se bavilo odnosom konzumacije proteina i pretilosti, otkriveno je kako je ljudski nagon za proteinima toliko snažan da smo skloni jesti sve dok nam tijelo ne dobije odgovarajuću razinu tih važnih makromolekula, čak i ako to znači da ćemo unijeti puno više kalorija nego što je potrebno. 

Istraživanje je objavljeno u časopisu Obesity Reviews i moglo bi poslužiti kao važan alat za razumijevanje i borbu protiv globalne epidemije pretilosti. Neovisno o tjelesnoj težini, dobi ili vremenskim okvirima prehrane, studija otkriva kako će smanjen unos proteina rezultirati povećanim unosom kalorija, što može dovesti do prekomjerne težine i pretilosti. 

Iako Dr. Alison Gosby, voditeljica istraživanja, ne preporučuje povećanje unosa proteina – većina ljudi konzumira dovoljnu količinu, ali unosi previše kalorija kako bi je osiguralo – rezultati ove studije mogli bi imati velike posljedice na kreiranje učinkovitih i zdravih dijeta, označavanje i proizvodnju hrane, kao i na regulatorne okvire.

„Ne zagovaramo visokoproteinsku prehranu, koju smatramo neodrživom, nego apeliramo na ljude da se hrane uravnoteženo i zdravo. Pripremanje vlastitih obroka, umjesto oslanjanja na prerađenu i kaloričnu hranu siromašnu bjelančevinama, moglo bi značajno utjecati na količinu hrane koju trebate unijeti u organizam.“ zaključuje Dr. Gosby. 

Povećan unos bjelančevina sprečava gubitak mišićne mase

Istraživanje koje se također fokusiralo na utjecaj proteina na tjelesnu težinu, a objavljeno je u časopisu Federacije američkih društava za eksperimentalnu biologiju (FASEB), dovelo je u pitanje uvriježeno mišljenje da je gubitak mišićne mase nezaobilazan ako želimo smanjiti kilograme. Znanstvenici su utvrdili da je unošenje dvostruko veće doze proteina od preporučene, u kombinaciji s posebnom prehranom i programom tjelovježbe, preveniralo gubitak mišićne mase i pospješilo gubitak masnog tkiva. 

„Smatramo da bi se preporučeni dnevni unos proteina trebao odrediti tako da poboljšava zdravlje te da spriječi njihov nedostatak, a naši podaci ukazuju da su preporučene vrijednosti potencijalno nedovoljne za očuvanje mišićne mase tijekom mršavljenja, što bi moglo utjecati na velik dio populacije.“ smatra Dr. Stefan Pasiakos, jedan od suradnika na projektu. 

Biljni proteini produžuju život oboljelima od bolesti bubrega

U prilog važnosti proteina u ljudskoj prehrani govore i nalaz do kojeg je došao tim istraživača na čelu s Xiaoruijem Chenom sa Sveučilišta Utah. Na uzorku od preko 1.000 pacijenata kojima je dijagnosticirana kronična bubrežna bolest proučavali su može li im povećana konzumacija bjelančevina produžiti život. 

Zbog oslabljenje funkcije bubrega toksini koji se u normalnim okolnostima izlučuju mokraćom, kod pacijenata koji pate od bubrežne bolesti mogu se nakupljati u krvi. Istraživanje je pokazalo da je u odnosu na proteine iz namirnica životinjskog porijekla, povećan unos biljnih proteina reducirao količinu toksina i smanjio rizik od smrtnosti kod pacijenata. Ipak, znanstvenici ističu kako su potrebna daljnja istraživanja u tom smjeru da bi se potvrdili dobiveni nalazi. 

Izvor: University of Sydney, The FASEB Journal, University of Utah

0

Možda će vas zanimati