Ogromne galaksije se debljaju jedući manje susjede
Prema istraživanju australskih znanstvenika, krupne su galaksije u Svemiru prestale proizvoditi vlastite zvijezde i umjesto toga uzimaju udio od susjednih galaksija.
Astronomi su pogledali više od 22 000 galaksija i otkrili da, za razliku od manjih galaksija koje vrlo učinkovito stvaraju zvijezde iz plina, većina krupnih galaksija su puno manje učinkovite u stvaranju zvijezda, teško samostalno proizvodeći ijednu zvijezdu i umjesto toga rastu hraneći se drugim galaksijama.
Dr. Aaron Robotham, baziran na Sveučilištu zapadne Australije i član Međunarodnog centra za radio astronomska istraživanja (ICRAR) ,kazao je kako su manje „patuljaste galaksije“ pojedene zbog njihovih većih kolega.
„Sve galaksije počinju kao male i rastu skupljajući plin i prilično učinkovito pretvarajući ga u zvijezde.“ kazao je. „Zatim svako malo budu potpuno kanibalizirane nekom puno većom galaksijom.“
Studija je objavljena danas u časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, kojeg izdaje Oxford University Press.
Mliječna staza će postati kanibal
Dr. Robotham, voditelj tog istraživanja, kazao je da je naša Mliječna staza na kritičnoj točki i sada se očekuje da će rasti većinom hraneći se manjim galaksijama radije nego prikupljajući plin.
„Mliječna staza nije se dosta dugo vremena spajala s drugim velikim galaksijama, ali još uvijek možete vidjeti ostatke svih starih galaksija koje smo pojeli.“ rekao je. „Pojesti ćemo također i dvije obližnje patuljaste galaksije, Velike i Male Mageljanove oblake, za približno četiri milijarde godina.“
No, dr. Robotham je rekao kako će Mliječna staza na kraju dobiti zasluženu kaznu kad se spoji s obližnjom Andromeda galaksijom za približno 5 milijardi godina.
„Tehnički gledano, Andromeda će nas pojesti jer je puno krupnija.“ kazao je.
Skoro svi podaci za istraživanje prikupljeni su s Anglo-austalskim teleskopom u New South Walesu kao dio Vijeća za istraživanje galaksija i materija (GAMA) pod vodstvom profesora Simona Drivera. GAMA istraživanja uključuju preko 90 znanstvenika i treba sedam godina da bi se završilo. Ova studija je jedna od preko 60 publikacija koje su uradili, a 180 ih je u tijeku.
Dr. Robotham je rekao da kako galaksije rastu imaju veću gravitaciju i zbog toga lakše mogu privući svoje susjede. Kazao je kako se smatra da su razlozi za usporavanje formiranja zvijezda u zaista masivnim galaksijama ekstremni povratni događaji u vrlo jakom području u središtu galaksije poznat kao aktivna galaktička jezgra.
„O temi se dosta raspravlja, ali popularni mehanizam je gdje aktivna galaktička jezgra u osnovi kuha plin i sprječava ga od hlađenja da bi formirala zvijezdu.“ U konačnici, očekuje se kako će gravitacija uzrokovati da se sve galaksije u veznim skupinama i klasterima stope u nekoliko super-velikih galaksija, iako ćemo morati pričekati više milijardi godina da se to dogodi.
„Ako ste čekali nešto jako, jako, jako dugo vremena to će se na kraju ostvariti ali pod jako dugo vremena mislim na puno veću starost Svemira do sada.“ rekao je dr. Robotham.