Zemlja i klima

Rusija prekršila zakletvu Olimpijskih igara i odlagala otpad na zakonom zabranjena zemljišta?

Ir. M.

Premda su još početkom ove godine tvrdili kako nema nikakvih problema s odlaganjem otpada koji je nastao tijekom priprema za Olimpijske igre 2014. godine u Sochiu, čini se kako su organizatori u Rusiji ipak podbacili i nisu ispunili svoju zakletvu o provođenju programa pod nazivom „Nula otpada“.

Nakon što se Greenpeace iz Rusije žalio Međunarodnom olimpijskom odboru uz obrazloženje da se ne poštuju obećanja prema kojima Rusija nije trebala imati otpad te da ća naredne Olimpijske igre biti ekološke, zamjenik premijera Dmitry Kozak izjavio je kako se sve mjere potrebne za Olimpijske igre bez otpada uspješno provode.

Rekao je i kako se otpad s gradilišta odlaže u obližnjem gradu Belorechensku te kako će se taj isti otpad kasnije i reciklirati. Umirio je javnost i objasnio kako nema razloga za zabrinutost. Greenpeace nije povjerovao u ovu priču i nastavili su istraživati. Navode kako je za provedbu programa “Nula otpada” potrebno razvrstati otpad, što se tada nije učinilo.

Nekoliko mjeseci kasnije, ponovno se diže prašina oko istog problema. Rusija je obećala održati Olimpijske igre bez otpada i koristiti obnovljive materijale. Međutim The Associated Press javlja kako je u Sochiu otkriveno zemljište na koje se dovlači otpad s gradilišta, nezakonito odlaže i potom skriva od očiju stanovništva i šire javnosti. U budžetu za Olimpijske igre, od ukupnog iznosa od 51 milijarde dolara, nema izdvojenog iznosa za otpad s gradilišta. Agencija za zaštitu okoliša već je novčano kaznila Ruske željeznice zbog nezakonitog odlaganja otpada. To im je bila jedina kazna jer odlagalište nije zatvoreno.

Zagađena voda

Najveća briga stanovnika okolnih naselja je zagađena voda. Zakonom je zabranjeno odlaganje otpada na ovom području upravo zbog velike mogućnosti zagađenja zaliha vode. Rijeka Mzymta vodom opskrbljuje skoro pola stanovnika Sochia, a sada su podzemni izvori koji dolaze do rijeke zagađeni. Znanstvenici strahuju kako bi odlaganje otpada na ovom području moglo dovesti do zagađenja velikih količina vode u narednih 10 do 15 godina.

Boris Golubov s Ruske akademije znanosti kaže kako je potrebno proučiti uzorke otpada i izvršiti analizu tla kako bi se moglo govoriti o stvarnim posljedicama. Navodi i kako je u svakom slučaju odlaganje otpada na ovom području opasno i može imati velike posljedice.

Ruske željeznice mnogo su uložile u skupi projekt izgradnje autoceste. U njega su već uložili preko 8,5 milijardi dolara. Potvrdili su kako su platili 3 000 dolara kazne zbog nezakonitih aktivnosti. Navode kako oni nisu krivi nego firma koju su unajmili da se bavi tim problemom te kako je na tom području sada sve riješeno. Na tvrdnje kako je odlagalište viđeno i postoje svjedoci koji potvrđuju da je odlaganja otpada ipak bilo nisu imali komentara.

Udubina u koju se otpad odlaže veća je od tri nogometna igrališta, kako svjedoče stanovnici okolnih mjesta. Mještani se vlastima žale već mjesecima, a dodaju i kako se otpad ne odlaže samo u udubinu nego i oko nje te se stoga ostaci guma, građevnog materijala i plastike nalaze posvuda. Ne znaju kome se još žaliti jer ih predugo nitko ne sluša.

Vlasti ih uvjeravaju da problema nema i da je odlagalište zatvoreno, ali oni svaki dan gledaju kako se dovlači novi otpad. Pored svega ovoga, nakon što je gradnja autoceste počela, izvori vode mještana su presušili te se oni opskrbljuju cisternama koje im dovoze vodu. Ne žele okriviti ovaj projekt za svoj problem, ali povezali su vrijeme početka izgradnje i nestanak vode.

Kozak je izjavio kako zakon par puta jeste prekršen i kako je bilo manjih grešaka, ali da je sada sve pod kontrolom. On negira svaku optužbu da se otpad i dalje odlaže na mjestima na kojima je to zakonom zabranjeno. Inspekcija je prošlog mjeseca pregledala tlo i vlasti su obaviještene kako opasnosti od zagađenja nema. Olimpijski odbor ima nadležne organe koji su zaduženi za nadgledanje rješavanja problema otpada.

London primjer da se može 

Rusija nije prva koja je trebala pripremiti i održati Olimpijske igre bez otpada. Kao dobar primjer mogle su im poslužiti Olimpijske igre održane prošle godine u Londonu. Građevine su pravljene od već korištenog materijala pri čemu se pazilo i na sitnice kao što je što su veće količine prirodne svjetlosti radi manje potrošnje energije. U Londonu je bilo problema s razvrstavanjem otpada, ali mnogo ga je reciklirano tako da su te Olimpijske igre ispunile mnoga očekivanja kada je riječ o recikliranom otpadu.

Istina je da su organizatori obećali korištenje obnovljive energije, ali im to u potpunosti nije uspjelo. Proizvedeno je 47 % manje ugljika nego što bi se inače proizvelo, zahvaljujući čuvanju energije i korištenju ekoloških izvora. Preko dva milijuna tona zemlje je premješteno, očišćeno i ponovno iskorišteno, a na njima su posađene i nove biljke što je za svaku pohvalu. Čak je i voda koja nije mogla biti korištena za piće naknadno iskorištena u druge svrhe.

Sve u svemu, posljednje Olimpijske igre u Londonu bi, unatoč mnogim nedostacima, mogle poslužiti kao pozitivan primjer za naredne Olimpijske igre. Premda pripreme još uvijek nisu gotove i ostalo je još dovoljno vremena za ispravljanje nepravilnosti, vlasti u Rusiji moraju brzo djelovati kako se okoliš ne bi dalje zagađivao te kako bi se već zagađena područja očistila od otpada. 

Izvori: The Big Story, The Telegraph, Top News

0

Možda će vas zanimati