Zemlja i klima

Smeđe alge uklanjaju ugljični dioksid iz zraka i pohranjuju ga u mulj

V.P.

Smeđe alge preuzimaju velike količine ugljičnog dioksida iz zraka i dijelove ugljika koji se nalaze u njima otpuštaju u sluzavom obliku natrag u okoliš. Za druge stanovnike oceana ovu sluz je teško razgraditi, stoga se ugljik uklanja iz atmosfere dugo vremena, kao što sada pokazuju znanstvenici za mikrobiologiju mora s Instituta Max Planck u Bremenu.

Oni otkrivaju da je sluz algi nazvana fucoidan posebno odgovorna za uklanjanje ugljika i procjenjuju da bi smeđe alge tako mogle svake godine ukloniti do 550 milijuna tona ugljičnog dioksida iz zraka — što je gotovo količina ukupne godišnje emisije stakleničkih plinova u Njemačkoj.

Smeđe alge prave su čudesne biljke kada je u pitanju upijanje ugljičnog dioksida iz zraka. U tome čak nadmašuju šume na kopnu i tako igraju odlučujuću ulogu u atmosferi i našoj klimi. Znanstvenici za mikrobiologiju mora s Instituta Max Planck sada izvješćuju u Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) da smeđe alge mogu dugoročno ukloniti velike količine ugljičnog dioksida iz globalnog ciklusa i tako se suprotstaviti globalnom zatopljenju.

Fucoidan: sluz smeđih algi nije omiljeno jelo

Alge uzimaju ugljični dioksid iz atmosfere te koriste ugljik za rast. Do trećine ugljika koji apsorbiraju otpuštaju natrag u morsku vodu, primjerice u obliku slatkih izlučevina. Ovisno o strukturi tih izlučevina, ili ih brzo iskoriste drugi organizmi ili tonu prema morskom dnu.

"Izlučevine smeđih algi vrlo su složene i stoga nevjerojatno komplicirane za mjerenje", kaže prvi autor Hagen Buck-Wiese s Instituta Max Planck za mikrobiologiju mora u Bremenu. "Međutim, uspjeli smo razviti metodu za njihovu detaljnu analizu."

Ovom metodom znanstvenici su pomno ispitali velik broj različitih tvari. Takozvani fucoidan pokazao se osobito uzbudljivim. "Fucoidan je činio otprilike polovicu izlučevina smeđih algi koje smo proučavali, takozvane mjehuraste alge", kaže Buck-Wiese.

Fucoidan je nepokorna molekula. "Fucoidan je toliko složen da ga drugi organizmi vrlo teško koriste. Čini se da se nikome ne sviđa." Zbog toga se ugljik iz fucoidana ne vraća brzo u atmosferu. "Ovo čini smeđe alge osobito dobrim pomagačima u uklanjanju ugljičnog dioksida iz atmosfere na duge staze - stotinama do tisuća godina."

Smeđe alge mogle bi vezati gotovo sve emisije ugljičnog dioksida u Njemačkoj

Smeđe alge su izuzetno produktivne. Procjenjuje se da iz zraka apsorbiraju oko 1 gigatona (jednu milijardu tona) ugljika godišnje. Koristeći rezultate ove studije, to bi značilo da smeđe alge svake godine dugoročno pokupe do 0,15 gigatona ugljika, što je ekvivalent 0,55 gigatona ugljičnog dioksida. Za usporedbu: godišnje emisije stakleničkih plinova u Njemačkoj trenutno iznose oko 0,74 gigatona ugljičnog dioksida, prema Saveznoj agenciji za okoliš (Umweltbundesamt, procjena za 2020.).

"I još bolje: Fucoidan ne sadrži nikakve hranjive tvari kao što je dušik", objašnjava dalje Buck-Wiese. Stoga gubitak ugljika ne utječe na rast smeđih algi.

Za trenutnu studiju, Buck-Wiese i njegovi kolege iz MARUM MPG Bridge Group Marine Glycobiology, koja se nalazi i na Bremenskom institutu Max Planck i MARUM–Centru za znanosti o moru i okolišu na Sveučilištu u Bremenu, proveli su svoje eksperimente na Zoološkoj stanici Tvärminne u južnoj Finskoj.

"Sljedeće želimo istražiti druge vrste smeđih algi i druga mjesta", kaže Buck-Wiese. "Svakako treba nastaviti istraživati te iskoristiti veliki potencijal smeđih algi za zaštitu klime."

Izvor: phys

Možda će vas zanimati