Tehnologija i energija

Tehnologija će Olimpijske igre 2020. učiniti boljima, sigurnijima i uzbudljivijima

Jasna Žegarac

Moderna Olimpijada se održava 116 godina, ali mnogi događaji su i dalje nesigurni i rezultati se teško točno bilježe. Donosimo ideje koje bi mogle pomoći u rješavanju nekih od najtežih problema.

HOLOGRAMSKE PREPREKE

Oko 100 jahača je ozlijeđeno zbog pada svake godine i kada konj multimilijunske vrijednosti padne, čak i manje ozljede poput uganutog gležnja mogu završiti njegovu karijeru. Kompjutorizirane baze na terenu mogle bi projicirati holografske prepreke, kao što su ograde od četiri stope i bazeni od 15 stopa širine, umjesto opasnih fizičkih objekata. Infracrvene zrake u liniji pogleda mogu pratiti rubove prepreka, a ako konj dotakne zraku, sustav će odmah obavijestiti suce - publiku - o promašaju.

PAMETNI JASTUČIĆI ZA PRIZEMLJENJE

Bodovanje točne duljine skoka u dalj i troskoka može biti neprecizno i dugotrajno. Sportaši padnu u pješčanu jamu gdje ostave nekoliko tragova; suci moraju pronaći trag najbliži liniji skoka prije nego što mogu mjeriti udaljenost. Istraživači s Arizona State Sveučilišta su razvili senzor tlaka 2 016 - opremu koja označava gdje sportaš padne na zemlju. Smješteni ispod pijeska u jami, desetak podmetača bi moglo snimiti točnu točku slijetanja, a računalo bi moglo automatski izračunati duljinu skoka.

NAOČALE ZA UPOZORENJE

Plivači često nisu svjesni svojeg položaja u utrci sve do samog kraja. Naočale s integriranom zaslonom upozorenja mogle bi uživo emitirati pogled na natjecatelje i pomoći plivačima da bolje odrede tempo. Vodootporno, s nevidljivim slojem hidrofobnih nanočestica, tehnika trenutno korištena na mobitelima i drugim uređajima, malo računalo uvučeno u donji desni kut naočala će prikupiti podatke o položaju ostalih umreženih natjecatelja preko Bluetootha i prikazati ga na LCD-u od četiri inča.

AUTOMATSKI GOLMAN

U igrama s malim brojem pogodaka poput nogometa, jedna loša procjena može napraviti puno štete. Obrnuta procjena u utakmici protiv Njemačke, na primjer, koštala je Veliku Britaniju potencijalnog ključnog gola na Svjetskom prvenstvu 2010. Da bi pomogli sucima, koji nemaju uvijek jasan pogled na lopte i mrežu, Njemačka znanstvena institucija Fraunhofer je razvila automatizirane sistem praćenja golova. Pokretači oko mreže generiraju magnetno polje preko prednje strane gola. Kada lopta prolazi kroz to polje, čip ugrađen u loptu šalje signal na sat jednog suca unutar jedne desetinke sekunde.

SKLOPIVA SKAKAONICA

Na dobar dan, glava skakača promaši dasku za nekoliko centimetara. Na loš dan, oni se sudaraju, kao što se dogodilo na Amerikanki Chelsea Davis na Svjetskom prvenstvu 2005. (slomila je nos i trebala nekoliko šavova), i slavno, Gregu Louganisu na Olimpijskim igrama 1988. Hidraulični odskočna daska bi mogao skokove u vodu učiniti sigurnijima. U jednoj sekundi dok je tipični skakač u zraku iznad ravnine odbora, daska bi se mogla povući za čak tri stope. Akcelerometar bi osjetito svaki odskok i inicirao pokret.

Izvor: PopSci

0

Možda će vas zanimati