Zemlja i klima

Eko čišćenje - recepti za pranje rublja, posuđa i pećnice kuhinjskim potrepštinama

Milica Milosavljević

Vlastita sredstva za čišćenje doma jeftinija su i zdravija od onih koje kupimo u dućanu. To već i ptice na grani crvkuću, ali u nedostatku vremena svima nama treba još koji dodatni poticaj. Nekima je to ušteda na kućnom budžetu, a nekima izbjegavanje trovanja sebe i svoje obitelji, pa potom i svih onih koji kasnije piju vodu u kojoj ima ostataka tih sredstava za čišćenje.

Samo da ponovimo ono što smo spomenuli u prethodnim člancima – postoji preko 80 tisuća kemikalija, a mnoge od njih uzrokuju hormonalne poremećaje. Znanstvenici danas pronalaze preko 200 otrovnih kemikalija [1] u krvi iz pupčane vrpce djeteta, a mnoge od njih su zabranjene i prije 30 godina.

Ukratko, otrovi su svugdje oko nas i u nama, a samo u svojim domovima možemo birati što ulazi u nas, kroz našu kožu i što udišemo. Stoga, evo par recepata za sredstva za pranje posuđa, rublja, dezinfekciju površina i brisanje bebinih guza. 


Sredstvo za pranje posuđa

1 šalica sode za pranje koja se dobije pečenjem sode bikarbone u pećnici pola sata na 200 °C

1 šalica sode bikarbone ili boraksa ukoliko ga imate gdje kupiti

¼ šalice kuhinjske soli

¼ šalice limunske kiseline

Izmiješati sastojke i skladištiti u vlagonepropusnoj posudi. Dozirati dvije žlice u posudu za deterdžent perilice za pranje posuđa i tome dodati nekoliko kapljica biorazgreadivog deterdženta za pranje posuđa, te prosuti na dno perilice šalicu alkoholnog octa kao sredstva za ispiranje.


Deterdžent za pranje rublja

Izribati na kućni ribež jedan sapun na bazi glicerina.

1 šalica sode za pranje

½ šalice sode bikarbone

½ šalice limunske kiseline

¼ šalice kuhinjske soli

Izmiješati sastojke i skladištiti u vlagonepropusnoj posudi. Pri svakom pranju dodati jednu do dvije žlice deterdženta u pretinac za deterdžent pri svakom pranju, dozirati količinu deterdženta ovisno o popunjenosti perilice.

Ukoliko imate gdje kupiti boraks, recept je 3 šalice boraksa, 2 šalice sode za pranje, 2 šalice sode bikarbone, 1 izribani sapun na bazi glicerina.

Tekući deterdžent za pranje rublja

1 sapun na bazi glicerina (ili bilo koji drugi)

1 šalica boraksa

1 šalica sode za pranje

3,79 litara vode

Izribati sapun u posudu za kuhanje, dodati vodu i grijati uz miješanje dok se sapun ne otopi. Potom dodati boraks i sodu za pranje te dovesti do ključanja. Smjesa će se polako zgusnuti. Skloniti s vatre i dodati 3,79 litara hladne vode. Dobro miješati i potom deterdžent rastočiti u velike boce u kojima ćete ga skladištiti (one od omekšivača ili slično). Pri svakom pranju dodati pola šalice deterdženta u pretinac za deterdžent.
 

Rupčići za brisanje bebine guze [2]

4 šalice vode

1-2 žlice organskog dječijeg sredstva za pranje

1 žlica kokosovog ulja koje ima prirodna antimikrobna, antibakterijska i antifungalna svojstva

Kupiti troslojne kvalitetne kuhinjske ručnike i plastične duboke posude sa zatvaračem u koje stane pola role kuhinjskog papira. Prerezati jednu rolu kuhinjskog papira na pola i svaku polovicu staviti u jednu posudu. Uzeti malo vode (od prvotne 4 šalice) i na vatri otopiti jednu žlicu kokosovog ulja. Potom izmiješati ulje i vodu s preostalom vodom i jednom do dvije žličice organskog dječijeg sredstva za pranje. Ravnomjerno utočiti smjesu u pripremljene plastične spremnike u kojima je već polovica role kuhinjskog papira. Zaklopiti i preokrenuti naopačke kako bi papir ravnomjerno upio tekućinu. Potom otklopiti i izvaditi smeđu kartonsku rolu u sredini kuhinjskog papira, povući papir prema gore iz sredine i rupčići se mogu početi koristiti.
 

Rupčići za dezinfekciju kuhinjskih i staklenih površina [3]

2 šalice vode

½ šalice 70%-tnog alkohola

½ šalice octa

Izmiješati sastojke i preliti preko polovice role kuhinjskog papira smještene u plastičnu posudu za skladištenje. Izvaditi kartonsku rolu iz sredine kuhinjskog papira i početi koristiti rupčiće za dezinfekciju površina. Ocat i alkohol oboje imaju svojstva uklanjanja bakterija, a ocat uklanja i masnoću te kamenac. 

Trikovi: Perlicu za pranje posuđa jednom mjesečno očistiti dodavanjem limunske kiseline u pretinac za deterdžent i uključiti na najtopliji ciklus.

Pećnicu se može očistiti sodom bikarbonom i octom. [4] Prvo izvaditi rešetku te po pećnici posuti sode bikarbone. Potom cijelu pećnicu pošpricati alkoholnim octom (ovdje će dobro doći boca sa štrcaljkom), ostaviti da stoji 20 minuta, dobro izribati i isprati. Drugi način je formirati pastu od sode bikarbone i octa s tim da ocat treba sporo dodavati jer u kontaktu sa sodom bikarbonom napravi pjenu. Pastu nanjeti na cijelu pećnicu, ostaviti da stoji, izribati i isprati.

Također, pećnicu je moguće očistiti vodom, solju i sodom bikarbonom. [5] Prvo je potrebno pećnicu pošpricati vodom iznutra, posuti po vlažnim površinama sol i sodu bikarbonu. Još malo našpricati vodom, a potom ostaviti preko noći i ujutro izribati, isprati sa vodom i biološki razgradivim deterdžentom za pranje posuđa. Pećnicu potom prebrisati čistim alkoholnim octom i to je to.

 

Ostali tekstovi iz serije: 
Jesmo li svjesni otrova u sredstvima za osobnu njegu i čišćenje
Ekološko čišćenje kuće pomoću kuhinjskih potrepština

0

Možda će vas zanimati