Društvene znanosti

Ekološko čišćenje kuće pomoću kuhinjskih potrepština

Milica Milosavljević

Koliko puta ste nakon čišćenja kupaonice osjećali peckanje u nosu, suzile su vam oči i boljelo vas je grlo, a voda koju bi popili nakon čišćenja je imala čudan okus? Razlog tomu su toksini u komercijalnim sredstvima za čišćenje od kojih su neki i neuro otrovi koji smanjuju rad živčanog sustava, a često nam zadaju i glavobolje, uzrokuju nedostatak koncentracije i zbunjenost.

Osim što truju ljude, onečišćuju i prirodu, odlaze u vodu i onda ih mi još jednom unosimo u tijelo. Svega toga ne bi bilo uz korištenje nekoliko kuhinjskih potrepština i jednostavnih recepata za pripremu vlastitih sredstava za čišćenje. Ono što nam treba je boca sa štrcaljkom, voda, alkoholni ocat (9%-tni), alkohol za rane (70%-tni), soda bikarbona, kuhinjska sol i limunska kiselina.

Univerzalno sredstvo za čišćenje
- napuniti pola boce sa štrcaljkom alkoholnim octom
- u ostatak boce dodati vodu iz slavine
- dodati jednu čajnu žličicu biorazgradivog deterdženta za ručno pranje posuđa
Namjena je čišćenje i dezinfekcija kuhinjskih i kupaonskih površina. Jednostavno poprskati površinu i prebrisati kuhinjskim ručnikom.

Sredstvo za pranje prozora
- Jedna šalica alkohola
- Jedna šalica vode
- Žlica alkoholnog octa
Sve sastojke izmiješati u boci sa štrcaljkom i koristiti za pranje prozora.

Sredstvo za pranje podova
- Jedna šalica alkoholnog octa
- Jedna čajna žličica biorazgradivog deterdženta za ručno pranje posuđa
- Nekoliko žlica suncokretovog ulja (opcionalno)
- Nekoliko kapljica mirisnog ulja (opcionalno)
Uliti sve sastojke u posudu za pranje podova, dodati tople vode i prebrisati pod. Sredstvo otklanja mrlje, dezinficira i ostavlja tanki zaštitni sloj na drvenim podovima i laminatima.

Sredstvo za čišćenje tuš kabini i kadi
- Limunova ili narančina korica
- Staklena posuda s poklopcem
- Alkoholni ocat
U staklenku staviti limunovu ili koricu naranče, zaliti octom do vrha, zatvoriti i ostaviti da stoji tjedan dana. Izvaditi koricu limuna ili naranče i tekućinu nasuti u bocu sa štrcaljkom. Pripremljenim sredstvom poprskati tuš kabinu ili kadu i prebrisati vlažnom krpom. Ukoliko je na površini puno mrlja od sapuna nakon prskanja posuti soda bikarbonu po površini i onda prebrisati vlažnom krpom. Ocat ubija bakterije, rastvara prljavštinu, soda bikarbona je lagano abrazivna i u kontaktu s octom se pjeni pa je ribanje lakše.

Dodatno, ocat razgrađuje kamenac, a pripravak zbog limunovih ili narančinih ulja prekrasno miriši. Površinu je potrebno samo isprati čistom vodom. Pripravak s limunovim ili narančinim uljima može se dodati i umjesto čistog octa u univerzalno sredstvo za čišćenje, ali i primjenjivati za čišćenje umivaonika. Također, površina kade i tuša može se izribati i čistom kuhinjskom solju koja zbog joda u sebi ubija bakterije i skida prljavštinu.

Čime čistiti slavine, tuš glave, toalete i odvode?
- U plastičnu vrećicu usuti malo alkoholnog octa i gumicama za zimnicu učvrstiti oko dna slavina. Ocat mora prikrivati cijelo dno i nakon nekoliko minuta stajanja, sav kamenac će se razgraditi i pasti na dno vrećice. Isti trik koristiti i za otklanjanje kamenca na tuš glavama. Ukoliko je puno kamenca na bazi slavine, jednostavno namočiti krpu alkoholnim octom i omotati oko slavine.
- Toalet prvo posuti uokolo sa sodom bikarbonom i potom alkoholnim octom. Pripravak će se pjeniti, skloniti sve naslage, kamenac i bakterije. Izribati četkom i isprati. Dasku toaleta prebrisati ili nerazrijeđenim alkoholnim octom ili čistim alkoholom.
- Jednom mjesečno u odvode usuti sode bikarbone i zaliti octom. Dodavati ocat dokle god se u odvodu pjeni i potom isprati toplom vodom.

Čime čistiti kuhinjski sudoper, kuhinjske daske i zagorjelo posuđe?
-Na vlažnu spužvicu za pranje posuđa (meka strana) nanijeti žličicu limunske kiseline, izribati cijeli sudoper i isprati. Limunska kiselina otapa kamenac, kristalići uklanjaju naslage prljavštine, ubija bakterije na sudoperu i u spužvici za pranje posuđa. Ukoliko sudoper nema naslage prljavštine isti efekt čistoće i sjaja može se postići brisanjem octom ili univerzalnim sredstvom za čišćenje.
- Kuhinjsku dasku namočiti vodom i po površini lagano posuti limunskom kiselinom. Ostaviti da stoji kratko i po potrebi dodati još malo vode kako bi se kristalići limunske kiseline rastopili do kraja. Na kraju isprati vodom.
- U zagorjelo posuđe usuti octa dok je još toplo i ostaviti da stoji. Ovisno o stupnju naslaga možda će već ovo ukloniti sve naslage. Ukoliko se to ne dogodi, isuti ocat i poprskati limunskom kiselinom, pa izribati (gruba strana spužvice) i isprati.

Prije smo pisali o: Jesmo li svjesni otrova u sredstvima za osobnu njegu i čišćenje

0

Možda će vas zanimati