Reducirajmo otpad koji proizvodimo bacanjem hrane
Pametnom potrošnjom i smanjenjem otpada od hrane koji kao potrošači neminovno stvaramo mogli bi na globalnoj razini do 2030. godine uštedjeti oko 300 milijardi dolara. Analize su pokazale kako čak jedna trećina proizvedene hrane u svijetu završi kao otpad.
Upravo taj otpad u obliku hrane koji godišnje stvaraju potrošači vrijedi oko 400 milijardi dolara. Slijedom povećanog i bezobzirnog trošenja srednje klase u zemljama u razvoju, do sljedećeg desetljeća ova brojka mogla bi porasti i do 600 milijardi dolara, kažu analitičari.
Prema izvještaju Global Commission on the Economy and Climate, međunarodnog odbora kojim predsjeda bivši meksički predsjednik Felipe Calderon, smanjenjem količine hrane koju potrošači bacaju za 20 - 50 posto moglo bi se do 2030. godine uštedjeti 120 do 300 milijardi dolara na godišnjoj razini.
Količina otpada hrane u zemljama u razvoju često je posljedica neadekvatnih uređaja za hlađenje te loših transportnih veza do tržnica i tvornica za proizvodnju i procesuiranje hrane.
„Manje otpada u obliku hrane dovelo bi do veće učinkovitosti, bolje produktivnosti te direktne uštedu za potrošače“ , izjavila je Helen Mountford, Global Programme Director za New Climate Economy, projekt Global Commission.
„Uz to, ovo bi značilo i više raspoložive hrane za otprilike 805 milijuna ljudi koji svaki dan odlaze na spavanje gladni“, nastavila je Mountford.
Waste and Resources Action Programme (WRAP) u Velikoj Britaniji, u sklopu kojeg je spomenuti izvještaj izrađen za Global Commission, surađuje s UN agencijama, uključujući Food and Agriculture Organization (FAO) na prijedlozima i alatima koji bi se mogli ponuditi potrošačima kako bi smanjili bacanje hrane i proizvodnju otpada.
Volite hranu, mrzite otpad
Prema izvještaju WRAP, program za bolju efikasnost u Velikoj Britaniji, naziva the Love Food Hate Waste Campaign, pomogao je kućanstvima u smanjenju otpada za 21 posto u periodu od 2007. do 2012. godine, čime se uštedjelo otprilike 13 milijardi funti, odnosno, 20,1 milijardi dolara.
U zemljama u razvoju, otprilike 25 posto otpada hrane moglo se spriječiti boljom opremom za hlađenje, piše u izvještaju WRAP.
U razvijenim zemljama upravo su potrošači odgovorni za većinu bačene hrane u otpad, s jedne strane zbog velike količine nepotrebnih namirnica koje kupuju u trgovinama uslijed čega se kasnije stvaraju viškovi, dok s druge strane zbog posljedica pripreme nesrazmjernih obroka, pri čemu višak odlazi u otpad.
Što se efikasnosti tiče, redukcija otpada nema samo pozitivni učinak na ekonomiju, već i na okoliš.
U izvještaju stoji procjena kako je otprilike 7 posto cjelokupne emisije stakleničkih plinova, što je jednako 3,3 tone ugljikov-dioksida (CO2), upravo rezultat otpada hrane.
Planiranjem i pametnim korištenjem raspoloživih resursa već unutar svog kućanstva svatko od nas može doprinijeti održivom razvoju i očuvanju okoliša. Počnite sa sljedećom posjetom trgovini!s