Zemlja i klima

Šest klimatskih iskoraka kojima se u 2022. približilo prema nula emisija CO2

V.P.

Šteta uzrokovana klimatskim promjenama tijekom prošle godine ponekad je bila toliko golema da ju je bilo teško pojmiti. Samo u Pakistanu, ekstremne ljetne poplave ubile su tisuće, raselile milijune i uzrokovale gubitke od preko 40 milijardi dolara. Jesenske poplave u Nigeriji ubile su stotine i raselile više od milijun ljudi. Suše u Europi, Kini i SAD-u isušile su nekoć nezaustavljive rijeke i usporile tokove trgovine na glavnim „arterijama” poput Mississippija i Rajne.

Suočen s tim ekstremima, odgovor čovječanstva je u najboljem slučaju bio neujednačen. Potrošnja ugljena, najprljavijeg fosilnog goriva, 2022. godine se oporavila. Zemlje poput Ujedinjenog Kraljevstva i Kine kao da su odustale od velikih klimatskih obećanja.

No sva ta turobnost došla je s više dobroga. Zapravo, previše je lako previdjeti korake prema svijetu s nižim udjelom ugljika koji su se dogodili između katastrofa koje su privlačile više pažnje.

Kako je 2022. odmicala, pojavio se jasan put klimatske nade. Nova otkrića u politici imaju potencijal za pokretanje ogromnog napretka u nastojanju da se uspori i preokrene zagrijavanje. Naprijed je popis šest ohrabrujućih događaja iz vrlo značajne godine, dok su nacije za nacijama birale vlade koje su više orijentirane na klimu te su poduzimale nove napore za suzbijanje stakleničkih plinova.

1. Velika pobjeda predsjednika Joea Bidena mijenja sve

Baš kad se činilo da je Washington beznadno zatvoren, u kolovozu su Bidenova administracija i tijesna demokratska većina u Kongresu uspjeli usvojiti Zakon o smanjenju inflacije.

Ovaj novi američki zakon, potkrijepljen s oko 374 milijarde dolara „klimatskih troškova”, najodlučniji je klimatski zakon u zemlji ikada. Njegove odredbe osiguravaju da će se u narednim desetljećima milijarde dolara okretati prema energetskoj tranziciji, olakšavajući primjenu obnovljive energije, izgradnju zelenih tehnologija i subvencioniranje potrošačkog prihvaćanja svega, od električnih automobila do dizalica topline. Stručnjaci za energetsko modeliranje predviđaju da će zakon eliminirati 4 milijarde tona emisija stakleničkih plinova.

2. EU oporezuje ugljični dioksid na svojoj granici

Europska unija počela je ispunjavati svoje obećanje da će 2030. smanjiti emisije za 55% (u odnosu na razine iz 1990.). 27 članica bloka postiglo je povijesni dogovor o uspostavi mehanizma za prilagodbu granica ugljika, kao i naknade za emisije na uvoz namijenjene zaštiti europskih industrija koje su intenzivne ugljikom i koje su prisiljene pridržavati se sve strožih pravila u regiji. Nakon što stupi na snagu, bit će nametnuti dodatni troškovi za robu uvezenu iz zemalja bez ograničenja EU-a na onečišćenje koje zagrijava planet.

Zasebna prekretnica od 2022. doživjela je najveću reviziju tržišta ugljika EU koja će ga proširiti na cestovni promet, otpremu i grijanje. Ovo proširenje politike također će ubrzati tempo kojim tvrtke - od proizvođača energije do proizvođača čelika - moraju smanjiti onečišćenje. Sporazum je pružio sigurnost tvrtkama i investitorima, ove godine poslavši europske cijene ugljika na rekordno visoku razinu.

3. Ptice, pčele i bioraznolikost dobivaju veliki odmor

Samo dva tjedna prije kraja 2022. pregovarači na konferenciji Ujedinjenih naroda o biološkoj raznolikosti COP15 u Montrealu odnijeli su iznenađujuću pobjedu u obliku obećanja 195 zemalja da će zaštititi i obnoviti najmanje 30% kopna i vode na Zemlji do 2030. Također, bogate zemlje obvezale su se isplatiti procijenjenih 30 milijardi dolara godišnje do 2030. siromašnijim zemljama, dijelom kroz novi fond za biološku raznolikost.

4. Bogate nacije pristaju financirati gubitke i štete, energetsku tranziciju

Proboj u bioraznolikosti dogodio se mjesec dana nakon još jednog povijesnog trenutka na konferenciji koju su poduprli UN. Delegati na COP27 u egipatskom Sharm El-Sheikhu u posljednji trenutak postigli su dogovor o stvaranju fonda za gubitke i štete kao pomoć zemljama u razvoju pogođenim klimatskim promjenama, što je desetljećima dug zahtjev nacija koje su najmanje pridonijele zagrijavanju planeta.

Još jedan oblik klimatskog financiranja, Partnerstva za pravednu energetsku tranziciju, također je ušao u širu upotrebu 2022. Mehanizam je namijenjen kao pomoć gospodarstvima u razvoju koja uvelike ovise o ugljenu da se odmaknu od fosilnog goriva koje najviše zagađuje okoliš, na način koji radnike i zajednice ne prepušta slučaju. Južnoafrički JETP vrijedan 8,5 milijardi dolara, najavljen 2021., postao je nacrt za navedene dogovore. Dodatni dogovori sklopljeni 2022. trebali bi mobilizirati 20 milijardi dolara za Indoneziju i 15,5 milijardi dolara za Vijetnam.

5. Promjene u vođama, promjena u stavovima

Birači su donijeli velike promjene vodstva u nekoliko ključnih zemalja. U Brazilu, Luiz Inacio Lula da Silva osvojio je predsjedništvo djelomično obećanjem da će eliminirati krčenje šuma u Amazoniji. Stranke koje se zalažu za klimu također su odnijele velike pobjede na izborima u Australiji.

U međuvremenu, u studenom, Biden se sastao s kineskim čelnikom Xi Jinpingom i „resetirao” odnos koji je bio prekinut diplomatskim sukobom oko Tajvana. Suradnja između dva najveća gospodarstva (i proizvođača stakleničkih plinova) bila je ključna u učvršćivanju prethodnih klimatskih iskoraka poput Pariškog sporazuma iz 2015. Kinesko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je kako je u interesu obiju nacija da se međusobnom suradnjom suoče s klimatskim promjenama.

6. Ozbiljnije shvaćanje pitanja metana

Svijet je sporo shvaćao opasnosti metana, posebno snažnog plina koji zadržava toplinu. Ali još od prošlogodišnjeg COP26 u Glasgowu, države potpisuju globalno obećanje da će sporne emisije smanjiti, koje mogu potjecati iz naftnih i plinskih bušotina, slojeva ugljena, odlagališta otpada i stoke.

Uoči COP27 u Egiptu, nove nacije poput, na primjer, Australije pridružile su se obećanju i povećale ukupan broj zemalja potpisnica na više od 150. U međuvremenu je u SAD-u Bidenova administracija pogurala stroža pravila koja zahtijevaju od energetskih tvrtki više angažmana na suzbijanju istjecanja metana.

Izvor: Phys

Možda će vas zanimati