Pregledavanje Stonehengea pokazuju važnost solsticija
Čini se kako svrha i značenje ove impresivne neolitske građevine ipak nije zaboravljena tijekom vremena, kako se to dugo mislilo. Lasersko očitanje za English Heritage sugerira kako ipak nije riječ o hramu za štovanje sunca, starom središtu za iscjeljivanje, ukopnom mjestu ili pak velikom kalendaru, već o svojevrsnoj umjetničkoj galeriji.
Laserskim skeniranjem Stonehengea postalo je jasno kako je britanski misteriozni neolitički spomenik izgrađen radi povećanja dramatičnog prolaska sunčeve svjetlosti kroz kameni krug tijekom ljetnog i zimskog solsticija. Očitanja sugeriraju kako je namjera graditelja bila da ploče izgledaju najbolje u zoru najdužeg dana u godini i u sumrak najkraćeg dana. Dva solsticija privlače tisuće posjetitelja k Stonehengeu, koji datira unatrag do oko 5000 godina.
3D sken pokazao je kako su stijene na sjeveroistoku pažljivo izrezbarene - napravljene glađim i ljepšim u odnosu na ostale stupove – stvarajući dramatičniji prizor iz tog kuta. Stijene su postavljene na mjestu gdje bi bile odmah uočene pri dolasku do građevine iz smjera sjeveroistoka duž Avenue, procesijskog puta koji je posebno spektakularan tijekom zalaska sunca u vrijeme zimskog solsticija.
Pregledavanjem je otkrivena 71 nova slika glava sjekire izrezbarenih na površini, udvostručujući broj takvih poznatih rezbarija zabilježenih u Britaniji. Također su pronađena oštećenja i grafiti gregorijanskih i viktorijanskih posjetitelja. U 19. stoljeću, posjetitelji su mogli unajmiti dlijeto kako bi otkrhnuli svoje suvenire s kamena.
Prema novim dokazima, rezbarije glava sjekire načinjene su u ranom brončanom dobu, oko 1000 godina nakon što su prvi graditelji počeli rad na Stonehengeu. Visoke su kamene gromade bile prenesene nekih 400 kilometara do mjesta gdje su i podignute oko 2100 godina pr.n.e.. Arheolozi su još uvijek zbunjeni kada je riječ o tome kako su kamene gromade koje teže i do 45 tona postavljene uspravno.
Izvor: NewsDaily