Zemlja i klima

Uklanjanjem ugljika iz zraka i dovođenjem u tlo, mogli bismo riješiti dva velika problema

L.B.

Svijet je danas suočen s velikim ekološkim izazovima, a neki znanstvenici predviđaju da nas, ako ih odmah ne počnemo rješavati, u budućnosti očekuju velike ekološke katastrofe. Među najvećim izazova današnjice izdvajaju se klimatske promjene i degradacija obradivog tla.
Ovdje se radi o naizgled jednostavnoj jednadžbi, previše je ugljika u zraku a nedovoljno u tlu. Za Guya Hudsona i Tegan Nock, rješenje je isto tako jednostavno – zašto ne bismo pokušali povući ugljik iz atmosfere i dovesti ga u tlo?

Ovaj je dvojac pokrenuo australski agrotehnološki startup, Soil Carbon Co, koji je specijaliziran za, kako kažu, „mikrobno-posredovanu ugljičnu sekvestraciju“. Ovo je inovativna metoda kojom se pomoću mikrobnih gljivica i bakterija ukaljanja ugljik iz zraka i dovodi u tlo. Proces izgleda tako da se biološkim tretiranjem izmjeni sjemenje, koje zatim pretvara atmosferski ugljik u stabilni sastojak koji se može pohraniti duboko u zemlji, i to na period od čak nekoliko stoljeća.

Glavni sastojak u miksu koji se aplicira na sjeme su mikrobiološke gljivice, „septate endorphynes“, koje žive simbiotski u korijenju biljaka i rastu zajedno s njima. Njihova primarna funkcija je pretvaranje ugljičnog dioksida koji se apsorbira kroz fotosintezu u gljivični melanin koji je manje sklon raspadanju u dodiru s vodom. On se zatim pohranjuje u mikroagregat, odnosno male grudice zemlje koje omogućuju uvjete bez kisika, pogodne za dugotrajnu pohranu ugljika.

„Ugljik povećava kapacitete za pohranu vode u tlu, a pomaže i uloviti i sačuvati nutrijente koji su potrebni biljkama, što rezultira boljim prinosom i produktivnosti“, objašnjava Nock i dodaje kako je ovo na kraju win-win situacija i za zrak i za tlo.

Nock i Hudson trenutno testiraju svoj izum na usjevima poput uljane repice, soje i pšenice, a nadaju se da će sa svojim proizvodom izaći na tržište na kraju godine. Trenutno užurbano s partnerima, odnosno agrikulturalnim kompanijama, rade na tome da svoju tehnologiju ukomponiraju u postojeće agrikulturne lance.

„Naše je vrijeme za plasiranje proizvoda pod pritiscima klimatske krize, tako da vrlo naporno radimo kako bi ubrzali proces. Trenutno je najvažnija stvar dovesti naš proizvod u ruke što je više uzgajivača moguće“, zaključuje Hudson.

Izvor: Wired

Možda će vas zanimati