Zemlja i klima

Rekordan broj ubijenih ekoloških aktivista

N.B.

Rekordan je broj aktivista koji rade na zaštiti okoliša i prava na zemljište koji su prošle godine ubijeni, prema izvješću jedne grupe za kampanju. U svijetu je 2020. ubijeno 227 ljudi, što je najveći broj zabilježen drugu godinu zaredom, navodi se u izvješću Global Witnessa.

Gotovo trećina ubojstava navodno je povezana s iskorištavanjem resursa - sječom, rudarstvom, velikim agrobiznisom, branama hidroelektrana i drugom infrastrukturom. U izvješću su žrtve nazvane "braniteljima okoliša" ubijene zbog zaštite prirodnih resursa koje je potrebno očuvati, uključujući šume, zalihe vode i oceane.

Od potpisivanja Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama 2015., organizacija kaže da su u prosjeku ubijena četiri aktivista svaki tjedan. Rečeno je kako je ta "šokantna brojka" vjerojatno bila podcijenjena zbog sve većih ograničenja novinara i drugih građanskih sloboda.

Sječa je bila industrija povezana s najviše ubojstava s 23 slučaja - s napadima u Brazilu, Nikaragvi, Peruu i na Filipinima. Autohtoni narodi, najčešće na prvoj liniji klimatskih promjena, činili su daljnju trećinu slučajeva. Kolumbija je imala najviše zabilježenih napada, a prošle je godine ubijeno 65 ljudi.

Viši zagovornik Global Witnessa, Chris Madden, pozvao je vlade da se "ozbiljno pozabave zaštitom branitelja". Rekao je da tvrtke moraju početi "stavljati ljude i planet ispred profita" ili je upozorio da će se "nastaviti klimatski slom i ubijanja".

"Ovaj skup podataka još je jedan snažan podsjetnik da borba protiv klimatske krize nosi nepodnošljivo veliko breme za neke, koji riskiraju svoje živote kako bi spasili šume, rijeke i biosfere koje su bitne za suzbijanje neodrživog globalnog zatopljenja. To se mora zaustaviti".

Organizacija je pozvala vlade da formalno priznaju ljudsko pravo na siguran, zdrav i održiv okoliš i osiguraju obveze preuzete na konferenciji UN-a o klimatskim promjenama održanoj u studenom. Kao odgovor, predsjednik COP26 Alok Sharma rekao je da je "dao prioritet sastancima s ljudima na prvoj liniji klimatskih promjena", kako bi se osiguralo da se čuju glasovi svih.

Izvor: BBC

Možda će vas zanimati