Zdravlje i medicina

Studija da pušači imaju manji rizik od zaraze koronom je povezana s duhanskom industrijom

L.B.

Kontroverzna studija objavljena prošle godine u časopisu European Respiratory Journal ustvrdila je da pušenje nije povezano s nepovoljnim ishodima zaraze covidom-19.

Ovo je bio vrlo neobičan zaključak, s obzirom na činjenicu da koronavirus primarno napada pluća a, prema upozorenjima Svjetske zdravstvene organizacije, pušenje smanjuje funkcije pluća i povećava rizik od respiratornih infekcija, uključujući i koronaviruse.

Više od pola godine nakon objavljivanja ove studije, zdravstveni je časopis povukao istraživanje jer se otkrilo da su neki od autora financijski povezani s industrijom duhanskih proizvoda.

„Urednicima je napomenuto da dva autora studije nisu otkrila svoj potencijalni sukob interesa u vremenu objave studije“, stoji u izjavi koju su urednici spomenutog časopisa dali prilikom povlačenja studije.

Jedan od autora (José M. Mier) je u to vrijeme imao stalnu ulogu kao konzultant za smanjenje štetnosti duhanskih proizvoda u duhanskoj industriji. Drugi (Konstantinos Poulas) je bio glavni istraživač za NGO NOSMOKE, znanstveni i inovacijski centar koji je radio na promociji e-cigareta, a financirao se sredstvima duhanske industrije.

Ova su se dva autora nakon povlačenja članka pobunila, ustvrdivši kako sukob interesa nije opravdanje za potpuno povlačenje znanstvenog rada. No, časopis je osporio njihove primjedbe, ocijenivši kako se radi o vrlo osjetljivoj temi te da sadržaj koji objavljuju treba biti u skladu sa zakonima izdavačkih društava.

No, ovo nije bio jedini rad te tematike. U travnju 2020. godine jedna je studija također zaključila da duhan može smanjiti vjerojatnost zaraze covidom. Ti su istraživači otkrili da je vrlo mali postotak pušača razvio ozbiljen simptome koronavirusa. Jedan je od vodećih svjetskih neurobiologa u to vrijeme također izjavio i da bi nikotin mogao spriječiti virus da uđe u stanice.

No, dokazi da pušenje zapravo štiti ljude od koronavirusa su u najmanju ruku dvosmisleni.

„Za sada su podaci koji podupiru pušački paradoks ograničeni i upitni. Tvrdnje o protektivnom efektu moraju se promatrati s izuzetnim oprezom od strane opće populacije i liječnika. U kontekstu pušenja i covida-19, manjak prikupljenih podataka može dovesti do nekih pogrešnih zaključaka“, stoji u recenziji u časopisu BMJ Evidence-Based Medicine.

Izvor: Neoscope

Možda će vas zanimati