Zdravlje i medicina

Fizička aktivnost u mladosti smanjuje rizik od prijeloma u starijoj dobi

Nataša Ciganović

Istraživači koji su predstavili svoj rad na Danu specijalizacije Američkog ortopedskog društva za sportsku medicinu (American Orthopaedic Society for Sports Medicine's Specialty Day) u Chicagu, savjetuju da češće izađete i igrate se sa svojom djecom jer bi im to moglo pomoći u starijoj dobi da budu manje podložni frakturama kuka.

„Prema našoj studiji, vježbe u mladosti povezane su sa smanjenjem rizika od fraktura tijekom starenja ljudi zbog povećanja koštane mase koja se događa kod djece koja redovito fizički vježbaju.“ rekao je glavni autor, dr. medicine Bjorn Rosengren, dr.sc. na sveučilišnoj bolnici Skane u gradu Malmo u Švedskoj.

Rosengren i njegovi kolege šest godina su provodili kontrolirane intervencijske vježbe na osnovi stanovništva za djecu u dobi od 7 do 9 godina u gradu Malmo u Švedskoj. U intervencijskoj grupi 362 djevojčice i 446 dječaka imali su 40 minuta tjelesnog odgoja svaki dan. Kontrolna grupa od 780 djevojčica i 807 dječaka imala je 60 minuta tjelesnog odgoja svaki tjedan. Ispitivači su zabilježili povećanje broja faktura kod svih sudionika te su na godišnjoj razini pratili razvoj  koštanog sustava. Tijekom studije došlo je do 72 frakture u intervencijskoj grupi i 143 u kontrolnoj grupi što je rezultiralo sličnim rizicima od fraktura. Povećanje mineralne gustoće kralježnice bilo je veće kod dječaka i djevojčica u intervencijskoj grupi.

Tijekom tog vremena istraživači su napravili retrospektivnu studiju presjeka 709 bivših sportaša prosječne dobi od 69 godina i 1368 su usporedili s prosječnom dobi od 70 kako bi utvrdili koliko je sportaša imalo fraktura i kolike su stope gubitka koštane gustoće. U grupi bivših sportaša, gustoća koštane mase smanjila se sa +1.0 na +0.7 standardnih odstupanja u usporedbi s kontrolnom grupom.

„Povećana fizička aktivnost u ranijoj dobi potiče stvaranje veće koštane mase i poboljšava veličinu koštanog sustava kod djevojčica bez povećanja vjerojatnosti da će doći do fraktura kostiju. Naša studija naglašava još jedan razlog zašto djeca trebaju fizički vježbati svaki dan, a to je da poboljšaju svoje zdravlje sada i u budućnosti,“ rekao je Rosengren.

Izvor: American Orthopaedic Society for Sports Medicine

0

Možda će vas zanimati