Zdravlje i medicina

Ljudsko tijelo ne može preživjeti bez ovih 13 vitamina

L.B.,A.I.

Naš život ovisi o 13 ključnih vitamina. Bez njih bismo umrli, no istraživanja za sada ipak nisu pokazala da ih trebamo nadomještavati suplementima.

Štoviše, nedavna je sistemska analiza studija objavljena u časopisu Journal of the American College of Cardiology, pokazala da nam vitaminske tablete vjerojatno uopće ne trebaju i ovo nije prva studija koja je došla do tog zaključka. Nekoliko je ranijih studija pokazalo da su vitaminski suplementi potrebni isključivo osobama kod kojih postoji očiti deficit određenih vitamina.

Ako nam se dogodi vitaminski deficit, velika je vjerojatnost da ćemo se razboljeti
pa čak i umrijeti. Poznato je da kronični manjak vitamina može uzrokovati ozbiljne bolesti poput raka, osteoporoze i kardiovaskularnih bolesti.

Dobra je vijest da sve potrebne vitamine možemo dobiti iz hrane, no kod ljudi koji se hrane oskudnim brojem namirnica to nije uvijek slučaj. S druge strane, uzimanje vitaminskih suplemenata na svoju ruku nosi jednu drugu opasnost, a to je predoziranje vitaminima. Dok nam prevelika dnevna doza vitamina B ne može naškoditi, višak vitamina A ili E bi mogao.

„Nešto što kao konzumenti ne prepoznajemo jest kako je ovih 13 kemikalija – i način na koji su bile reklamirane u prvom dijelu 20 stoljeća – potpuno revolucionariziralo način na koji danas razmišljamo o prehrani. One su čudesne zbog toga što ih trebamo kako ne bismo razvili bolesti, što su trgovci prehrambenim proizvodima i dijetalnim suplementima upotrijebili u svoju korist“, objasnila je Catherine Price, autorica popularne knjige 'Vitamania'.

Price u svojoj knjizi naglašava da to što trebamo vitamine ne znači da je povećan unos nužno poželjan. I američki Nacionalni zdravstveni institut ističe kako se „neki sastojci koji se nalaze u dijetalnim suplementima dodaju u sve veći broj prehrambenih proizvoda, uključujući žitarice i napitke. Kao posljedicu, mogli biste unositi više tih sastojaka nego što trebate, a više ne znači i bolje.“ Višak vitamina A može uzrokovati oštećenja jetre i urođene mane. Previše željeza navodi na povraćanje. Osim toga, suplementi ne mogu biti zamjena za pravilnu i raznovrsnu prehranu.

Važno je upamtiti da savjete o suplementima nikada ne bismo trebali tražiti na profilima influencera. Valjane informacije o tome uvijek trebaju doći od liječnika ili nutricionista koji mogu analizirati vaš način prehrane i izmjeriti razinu vitamina u krvi. Ono što možemo učiniti sami jest voditi više računa o raznovrsnoj prehrani i naučiti koje namirnice obiluju kojim vitaminima kako bi se sjetili uvrstiti ih u svoj dnevni jelovnik. Evo za što su potrebni vitamini  u kojoj hrani se vitamini nalaze:


Ako imate dokazan deficit i potrebni su vam suplementi, povoljno ih možete naručiti preko provjeren stranice iHerb. Uz iHerb kod KGG983 dobivate 5% popusta na prvu narudžbu odnosno 5 dolara popusta na svaku sljedeću, što će vam biti dostatno za poštarinu, samo pazite da ukupna vrijednost ne prelazi 160 kn radi plaćanja carine. Naručite Solgar, Twinlab i druge potvrđene brendove uz puno povoljnije cijene nego u našim ljekarnama.




Vitamin A
Vitamin A čuva zdravlje zubi i kostiju, sluznica i kože. Najviše ga ima u zelenom lisnatom povrću, tamnom voću, žumanjcima, jetri, ribi i govedini.
Vitamin B1 (tiamin)

Ovaj vitamin pretvara ugljikohidrate u energiju te pomaže u regulaciji rada srca i živčanih stanica. On se nalazi u jajima, nemasnom mesu poput piletine, orašastim plodovima, sjemenkama, legumima, organskom mesu, grašku i cjelovitim žitaricama.

Vitamin B2
(riboflavin)

B2 sudjeluje u proizvodnji crvenih krvnih stanica i pomaže boljoj apsorpciji ostalih vitamina B skupine. Prirodno se nalazi u jajima, organskom mesu, nemasnom mesu, mlijeku, zelenom povrću te nekim cjelovitim žitaricama.

Vitamin B3
(niacin)

Ovaj vitamin održava zdravlje kože i živaca, a poznat je i po tome što pomaže u smanjenju lošeg kolesterola. Ima ga u jajima, avokadu, ribi, legumima, orašastim plodovima, krumpirima, peradi te cjelovitim žitaricama.

Vitamin B5 (pantotenska kiselina)

Vitamin B5 sudjeluje u metabolizmu hrane te proizvodnji hormona i dobrog kolesterola. On se nalazi u kelju, brokuli, avokadu, jajima, legumima, leći, gljivama, organskom mesu, peradi, batatu, cjelovitim žitaricama i mlijeku.

Vitamin B7 (biotin)

Vitamin B7 sudjeluje u metabolizmu proteina i ugljikohidrata te pomaže u proizvodnji dobrog kolesterola i hormona. Nalazi se u žumanjcima, legumima, mlijeku, orašastim plodovima, organskom mesu (posebice jetri i bubrezima), svinjetini, kvascu i žitaricama.

Vitamin B12
Ovaj vitamin je ključan za normalnu funkciju metabolizma, pomaže u proizvodnji crvenih krvnih stanica te održava normalne funkcije živčanog sustava. Nalazi se u jajima, mesu, mlijeku, školjkama i peradi. Pokazalo se da tijelo bolje apsorbira B12 iz životinjskih izvora nego iz biljaka, zbog čega se vegetarijancima preporučuju suplementi ovog vitamina.

Vitamin C (askorbinska kiselina)

Vitamin C je poznati antioksidans. On pomaže u očuvanju zdravlja zubi i zubnog mesa, apsorpciji željeza, te zarastanju rana. Nalazi se u namirnicama poput brokule, prokulica, cvjetače, kupusa, citrusa, krumpira, špinata, rajčica i jagoda.

Vitamin D

Ovaj vitamin pomaže tijelu u apsorpciji kalcija. Jedan od važnijih izvora su naši bubrezi koji proizvode vitamin D u čemu pomaže izloženost suncu. Nalazi se i u masnim ribama poput lososa, ribljem ulju te cjelovitim žitaricama.

Vitamin E
Vitamin E je još jedan poznati antioksidans. On također pomaže u proizvodnji crvenih krvnih stanica te iskorištavanju vitamina K. Nalazi se u avokadu, tamno zelenom povrću, nerafiniranim uljima, papaji, mangu, sjemenkama, orašastim plodovima i žitu.

Vitamin K
Ovaj vitamin pomaže u zgrušavanju krvi i očuvanju zdravlja kostiju. Nalazi se u kupusu, cvjetači, tamno zelenom povrću, zelenom lisnatom povrću, ribi, jetri, govedini i jajima.

Folat
Folat u suradnji s vitaminom B12 sudjeluje u proizvodnji crvenih krvnih stanica. Nalazi se u šparogama, brokuli, cikli, grahoricama, zelenom lisnatom povrću, narančama, leći, kikiriki maslacu, pivskom kvascu, cjelovitim žitaricama.

Ako imate dokazan deficit i potrebni su vam suplementi, povoljno ih možete naručiti preko provjeren stranice iHerb. Uz iHerb kod KGG983 dobivate 5% popusta što će vam biti dostatno za poštarinu, samo pazite da ukupna vrijednost ne prelazi 160 kn radi plaćanja carine. Naručite Solgar, Twinlab i druge potvrđene brendove uz puno povoljnije cijene nego u našim ljekarnama.

Izvor: Popular science

0

Možda će vas zanimati