Zdravlje i medicina

Statini mogu poboljšati erektilnu funkciju

A.P.

Mogu li statini, lijekovi koji se primarno koriste za snižavanje razine kolesterola, pozitivno utjecati na vaš ljubavni život? Prema rezultatima meta analize studija objavljenih u Journal of Sexual Medicine, čini se da mogu.

Erektilna disfunkcija pogađa oko 18 milijuna do 30 milijuna ljudi, uglavnom muškarce starije od 40 godina. Najčešći uzroci su bolesti srca, visoka razina kolesterola, visoki krvni tlak, dijabetes, pretilost, pušenje, depresije i stres. Ovi uzroci mogu se smanjiti zdravim načinom života koji uključuje određene prehrambene navike, tjelovježbu, održavanje uredne tjelesne težine, izbjegavanje alkohola i nikotina, no ponekad je neizbježna primjena lijekova.

Istraživači vjeruju da statini mogu poboljšati erektilnu funkciju, potpomažući pravilno širenje krvnih žila i poboljšanje protoka krvi u penis, što je često ograničeno kod muškaraca s erektilnom disfunkcijom. Iako se statini ne preporučuju kao primarni tretman za erektilnu disfunkciju kod bolesnika s urednom razinom kolesterola u krvi, može potaknuti na upotrebu više ljudi koji statine moraju upotrebljavati za ublažavanje drugih tegoba.

Iako su dosadašnja ispitivanja pokazala negativan učinak statina na erektilnu funkciju jer se smanjenjem količine kolesterola smanjuje i razina testosterona u čijoj sintezi kolestrol sudjeluje, posljednja analiza je pokazala statistički značajan učinak na erektilnu funkciju kod muškaraca koji su imali i visoku razinu kolesterola i erektilnu disfunkciju.

„Za muškarce s erektilnom disfunkcijom koji moraju koristiti statine u svrhu kontrole razine kolesterola, ovo može biti dodatni benefit“, rekao je John Kostis kardiolog s Rutgers Robert Wood Johnson Medical School. U konačnici, zdrav način života je najbolji način za sprečavanje i ublažavanje tegoba prouzrokovanih raznim oboljenjima, uključujući erektilnu disfunkciju, i iako mnogi smatraju da je upotreba statina “dvosjekli mač”, terapija statinima daje dugoročne pozitivne učinke u smanjenju tegoba kod kardiovaskularnih bolesti i njihovih posljedica.   

Izvori: Rutgers UniversityAmerican College of CardiologyUniversity of Adelaide

0

Možda će vas zanimati