Zdravlje i medicina

Evo zašto biste trebali zatvoriti poklopac WC školjke prije puštanja vode

V.P.

Inženjeri sa Sveučilišta Colorado Boulder potvrdili su ono što su ljudi među nama, koji imaju bakcilofobiju, dugo sumnjali: ispiranje komercijalnog WC-a oslobađa oblak sićušnih kapljica i čestica aerosola poput Vezuva, isti doseže više od metra i pol iznad sjedala WC-a.

Iako je nevidljiv golim okom, kada je osvijetljen zelenim laserima, oblak se čini poput rafala mikroskopskih konfeta bačenih na najgrozniju zabavu na svijetu, sastavljenu od sićušnih kapljica vode i bilo čega drugog što bi moglo biti u WC školjki.

Istraživanje, objavljeno u prosincu u časopisu Scientific Reports, bilo je isključivo istraživanje mehanike fluida. Tim je ispirao zahode koji su sadržavali samo čistu vodu i nisu istraživali zaraznost bilo koje čestice koje bi mogle biti u oblaku.

Ali njihovi su alati potvrdili da svako ispiranje doseže mnogo dalje od WC školjke nego što bi većina nas željela vjerovati.
"Svi smo bili zapanjeni", rekao je John Crimaldi, glavni autor studije. „Rekao sam, o, moj Bože - to se događa?"

Crimaldi je profesor hidrologije koji se specijalizirao za mehaniku fluida - konkretno, kako zrak i voda prenose druge materijale koji teku zajedno s njima. Proučavao je načine na koje oceanske struje distribuiraju spermu i jajašca za oplodnju koralja te kako čestice mirisa putuju zrakom da bi prenijele informacije životinjama.

Usmjerio je pozornost na zahode na poticaj svog kolege iz Bouldera i koautora Karla Lindena, inženjera zaštite okoliša koji proučava dezinfekcijska svojstva ultraljubičastog svjetla.

Dok je razmišljao o idealnom testu za sredstvo za dezinfekciju površina, na bazi UV zraka, Linden je prvo morao otići na neka prljava mjesta.

"Gdje smo izloženi virusima, a gdje patogenima?" rekao je Linden. "I jedna od misli koje sam imao bila je, "Pa, što se događa u toaletima?""

Linden je posebno zamišljao komercijalne zahode: bez spremnika i bez poklopca, koji se nalaze u javnim zahodima. Većina javnih zahoda u Sjevernoj Americi opremljena je onim što je poznato kao ventil tipa flushometer, koji se oslanja na pritisak, a ne na gravitaciju, kako bi protjerao vodu kroz školjku.

Rezultat je snažno ispiranje koje za sobom ostavlja fini oblak vodene pare — manju, manje zabavnu verziju magle koja se diže iznad svakog balvana dok se završno spušta niz Disneylandovu Splash Mountain.

Prethodne studije su potvrdile da su površine oko javnih zahoda često legla fekalnih bakterija. UV svjetlo moglo bi biti učinkovito sredstvo za dezinfekciju, mislio je Linden - ali prvo je trebao bolje razumjeti kako se mikroskopski patogeni kreću prostorom.

Obratio se Crimaldiju, čiji laboratorij koristi lasere za vizualizaciju pokreta tekućine koji bi inače bili neprimjetni ljudskom oku. Crimaldijev laboratorij za mehaniku fluida ima godišnju ljetnu tradiciju odvajanja tjedan dana za uhvatiti se u koštac s malim znanstvenim izazovom, bez financiranja ili pritiska za objavljivanje. Pitanje o WC-u savršeno je odgovaralo.

"Rekli smo, 'Možda od toga neće biti ništa, ili ćemo možda dobiti nešto stvarno cool'", rekao je Crimaldi.

Umjesto da odvezu svoju opremu do najbliže kupaonice, tim je instalirao radni WC u laboratoriju na vrhu metalnog okvira koji se mogao poravnati s njihovim laserima. Zatim su kalibrirali tlak vode u vodovodnoj instalaciji kako bi odgovarao tipičnom komercijalnom zahodu.

Znali su da će njihov laser neke aerosole učiniti vidljivima. Nisu bili spremni na manju eksploziju koja ih je dočekala pri prvom ispiranju.

"To je poput erupcije vulkana", rekao je Crimaldi. "Neki od nas su bili zapanjeni u tišini. Neki od nas su se samo smijali u nevjerici, uz poneko razmišljanje, 'O, moj Bože, stvarno smo na nečemu."

Tim je zatim podesio pulsirajući laser i par znanstvenih kamera na raspršivaču kako bi izmjerili brzinu pojedinačnih čestica vode. Ispiranje WC školjke nema brzinu kihanja, koje može poslati kapljice do 160 kilometara na sat, ili kašlja, čije kapljice mogu putovati do 80 kilometara na sat.

U iznenađujuće energičnom i kaotičnom oblaku aerosoli su dosegli maksimalnu brzinu od 2 metra u sekundi, izvijestili su autori studije. Ipak, nakon što su poletjeli, trebalo im je neko vrijeme da se skrase. Gotovo osam sekundi nakon ispiranja, čestice su još uvijek lebdjele više od metar i pol iznad ruba školjke - daleko iznad razine nosa za većinu ljudi. Mnoge čestice su ostale u zraku dulje od minute.

"Sigurno sam mnogo skloniji nošenju maske u javnom toaletu nakon što sam vidio ove videozapise, nego što sam možda bio prije", rekao je Crimaldi.

Iako su eksperimenti provedeni sa zahodima bez ičeg osim čiste vode, Crimaldi snažno sumnja da dodavanje toaletnog papira i ljudskog izmeta u mješavinu samo unosi više kaosa i energije u ispiranje.

"Imam intuitivni osjećaj da bi prisutnost krutih tvari mogla pogoršati problem jer postoje samo dodatne stvari na koje voda može utjecati i stvoriti više mogućnosti energično miješanje tekućina", rekao je.

Linden se nada da će koristiti ovaj eksperiment kao početnu točku za buduća istraživanja koja prate udaljenost koju bakterije i drugi patogeni putuju u tim oblacima aerosola i koliko dugo ostaju zarazni. Ovisno o tim nalazima, "možemo početi razmišljati o, dobro, koje intervencije možemo koristiti?", rekao je. "Koje bismo redizajniranje toaleta mogli razmotriti?"

Zagovornici alternativa zahodima s ispiranjem rekli su da ova studija osnažuje argumente za traženje boljih metoda odlaganja ljudskog izmeta.

"Ova nova studija dodaje neke dramatične vizualne dokaze za još jedan nedostatak tradicionalnih zapadnjačkih WC-a i našu snažnu želju da pustimo vodu i zaboravimo", rekao je Bryn Nelson, mikrobiolog i autor knjige "Flush: The Remarkable Science of an Unlikely Treasure".

"Mnogi zahodi za kompostiranje koriste vakuumsko ispiranje i malo ili nimalo vode, pa bi to mogao biti još jedan razlog za razmatranje prednosti ovih ekološki prihvatljivih modela."

Izvor: Medicalxpress

Možda će vas zanimati