Znanstvenici uzgajaju grožđe u Svemiru kako bi spasili Zemljinu zalihu vina
Klimatske promjene prijete nam velikim izazovima, a jedan od najvećih je opstanak biljaka u uvjetima povišene temperature na Zemlji. Kako bi odgovorilo na ovaj problem, jedan je startup došao na zanimljivu ideju. Tako su ranije ove godine u Svemir, na tlo Internacionalne svemirske postaje, lansirali nekoliko sadnica poznate francuske sorte grožđa – Merlot i Cabernet Sauvignon.
Astronauti su na svoja svemirska putovanja već ranije nosili sadnice sa zemlje kako bi pronašli načine da uzgajaju svježu hranu na svojim dalekim putovanjima. Posebice zbog toga što NASA uskoro planira misije u dalekom svemiru, gdje bi pojedini astronauti provodili i desetljeća bez povratka na Zemlju.
No, ono što svemirski uzgoj ovih vinskih sorti razlikuje od prijašnjih pokušaja uzgajanja salate jest njihova namjena. Naime, ove sadnice neće služiti kako bi astronauti mogli sami proizvoditi svoje vino, već uzgoju hrane na zemlji u promijenjenim nepovoljnim uvjetima.
Cilj francuske kompanije koja stoji iza ovog eksperimenta, Space Cargo Unlimited, jest proizvesti otpornije sadnice koje će se lakše prilagoditi svijetu zahvaćenom klimatskim promjenama. Oni polaze od ideje da bi izlaganje sadnica vinove loze, a kasnije i drugih vrsta, mikrogravitaciji i visokim razinama radijacije na ISS-u moglo potaknuti organizam biljke da razvije otpornije osobine. Nadaju se da će sljedeće generacije biljaka razviti takve osobine koje će se lako prilagoditi težim uvjetima na Zemlji.
Za sada su na Međunarodnoj svemirskoj postaji uspješno uzgojeni kineski kupus, salata, i crveni kupus, unutar NASA-inog Sustava produkcije povrća, koji je ustvari mali svemirski vrt veličine putne torbe. No, ništa od tog povrća nije vraćeno na Zemlju, stoga će ovaj eksperiment, ako uspije, označiti veliki uspjeh u uzgoju bilja i mali korak prema spašavanju Zemlje od neizvjesne budućnosti.
Izvor: Wired