Zdravlje i medicina

Objašnjeni rijetki odgovor na COVID-19 kod djece

L.B.

Jedna od misterija pandemije COVID-19 je izostanak simptoma bolesti kod većine djece. Odgovor imunološkog sustava koji se javlja u rijetkim slučajevima u kojima djeca imaju reakcije na infekciju opasne po život mogao bi pružiti novi uvid u odnos između djece i koronavirusa, sugerira novo istraživanje znanstvenika sa Sveučilišta Yale objavljeno u časopisu Immunity.

Iako su mnoga djeca zaražena ovim virusom uglavnom asimptomatska ili nisu dijagnosticirana, otprilike jedno od 1 000 djece doživi multisistemski hiperinflamacijski sindrom (MIS-C) četiri do šest tjedana nakon potvrđene infekcije SARS-CoV-2.

U iscrpnoj analizi znanstvenici su testirali su krv djece s MIS-C, odraslih s ozbiljnim simptomima COVID-a, kao i zdrave djece i odraslih. Otkrili su da djeca s MIS-C imaju markere imunološkog sustava koji se razlikuju od ostalih skupina.

Točnije, djeca s MIS-C imala su visoku razinu alarina, molekula koje čine dio urođenog imunološkog sustava koji se brzo mobilizira kako bi reagirao na infekcije. Istraživanje također sugerira da urođeni odgovor djetetovog imunološkog sustava može biti jači od odgovora odraslih, što je jedno od mogućih objašnjenja zašto općenito imaju blaže simptome od odraslih nakon infekcije.

Otkriveno je da djeca s dijagnozom MIS-C imaju značajno povišen broj određenih adaptivnih imunoloških odgovora, koji predstavljaju obranu protiv određenih patogena - poput virusa koji uzrokuje COVID-19 - i koji tipično predstavljaju imunološku memoriju. No, umjesto da budu zaštitnički, čini se da odgovori proizvedeni kod ove djece napadaju tkivo domaćina, što je prvi znak autoimunih bolesti.

Znanstvenici nagađaju da početni imunološki odgovor u ovim rijetkim slučajevima pokreće kaskadu događaja koja oštećuje zdravo tkivo, što ga onda čini osjetljivijim na napad autoantitijela. Stoga smatraju da bio posebni markeri za MIS-C imunološkog sustava mogli pomoći u dijagnozi i ranim mogućnostima liječenja djece s visokim rizikom od razvoja ovog poremećaja. Izvor: Cell

Možda će vas zanimati