Prirodan porod aktivira jačanje proteina za razvoj mozga
Vaginalni porod direktno utječe na razvoj proteina u mozgu novorođenčadi koji poboljšavaju razvoj mozga i njegovih funkcija u fazi odrastanja, a sve to navodi nova studija Medicinskog fakulteta Sveučilišta Yale, koja je također otkrila kako je razvoj tog proteina otežan u mozgu novorođenčadi rođenih carskim rezom.
Tim stručnjaka na miševima je proučavao učinak prirodnog i kirurškog poroda na mitohondrijski vezujući protein (UCP2). Taj protein je važan za ispravan razvoj neurona i krugova u hipokampusu. Ovo područje mozga odgovorno je za kratkoročnu i dugoročnu memoriju, a UCP2 sudjeluje u razvoju stanica masti, koje su ključni sastojak majčinog mlijeka, sugerirajući da indukcija UCP2 proteina pri prirodnom rođenju pomaže u prijelazu na dojenje.
Istraživači su otkrili da prirodni porod pokreće ekspanziju UCP2 proteina u neuronima lociranim u hipokampusu mozga. Ta ekspanzija je bila smanjena u mozgu miševa rođenih carskim rezom. Blokiranje UCP2 gena ili kemijsko onemogućavanjem njegovih funkcija utječe direktno na diferencijaciju neurona i krugova u hipokampusu, a time i na umanjenje ponašanja odraslih osoba vezanih uz funkcije hipokampusa.
Ova saznanja objavljena su u kolovoškom broju časopisa PloS ONE od strane tima istraživača koje je vodio Tomas Horvath uz Jean i Davida W. Wallace-a, profesora biomedicinskih istraživanja i voditelja Odjela za komparativnu medicinu Medicinskog fakulteta Yale.
„Rezultati su otkrili potencijalno kritičnu ulogu UCP2 proteina u ispravnom razvoju moždanih krugova i uz njih povezanih ponašanja“, kazao je Horvath. „Povećano prevladavanje carskih rezova vođeno pogodnošću, a ne medicinskom potrebom, može imati prethodno neslućen dugotrajan efekt na razvoj mozga i njegovih funkcija i kod ljudi“.
Izvor: Yale University