Zdravlje i medicina

Najjači dokazi kažu da se SARS-CoV-2 vjerojatno može umetnuti u naš genom

L.B.

Naš genom svojevrsno je groblje prožeto genetskim fragmentima virusa koji su nekad napadali naše pretke. Ako se kontroverzna tvrdnja istraživača s MIT-a pokaže točnom, virus koji stoji iza trenutne pandemije ima prilično velike šanse da im se pridruži u tom sustavu genetskog nasljeđivanja.

Imati nekoliko komadića virusa raspršenih po genima nipošto ne znači da će pandemija trajati vječno. Ovo bi čak moglo objasniti pozitivne covid testove kod ljudi koji su bolest uspješno preboljeli.

Ono što zbunjuje znanstvenike je činjenica da virus SARS-CoV-2 nije opremljen s potrebnim ‘alatom’ kojim bi se zakopao u genetsku bazu podataka. Ovo znači da bi on trebao na neki način uvjeriti naš organizam da odradi taj posao za njega.

"SARS-CoV-2 nije retrovirus, što znači da mu nije potrebna obrnuta transkripcija za njegovu replikaciju", objašnjava biomedicinski istraživač Liguo Zhang s Instituta Whitehead s MIT-a. "Međutim, neretrovirusne sekvence RNA virusa otkrivene su u genomima mnogih vrsta kralježnjaka, uključujući ljude."

Koristeći objavljene podatke zaraženih staničnih kultura i uzoraka pacijenata, Zhangov je tim među genetskim sekvencama koje su proizvodile stanice identificirao transkripte koji dijelom pripadaju čovjeku a dijelom virusu. Zatim su uslijedili eksperimenti koji su procjenjivali je li prisutnost čestica SARS-CoV-2 dovoljna da stimulira stanice kako bi proizvodile određene enzime specijalizirane za obrnuto prepisivanje RNA u DNA.

Njihova su otkrića pružila dokaze za prilično zabrinjavajuću pretpostavku prema kojoj bi se sekvence koronavirusa mogle kopirati i zalijepiti u naš genom. Pa ipak, nisu svi unutar znanstvene zajednice bili uvjereni u ove dokaze.

Činjenica da je ovaj eksperiment proveden na laboratorijski zaraženim staničnim kulturama, a ne stvarnim ljudskim domaćinima, dalje ostavlja određenog prostora za sumnju. Postavlja se i pitanje implikacija ovih rezultata. Neki su znanstvenici smatraju da bi ovi rezultati mogli otežati ublažavanje straha od toga da će cjepiva temeljena na genetskom kodu virusa promijeniti naš DNK. Iako fragmenti virusa nisu sposobni za izgradnju novih zaraznih čestica, još uvijek nije jasno mogu li biti biološki aktivni na druge načine, bilo dobre ili loše.

No, uz toliko pažnje koja se pridaje ovoj pandemiji, možemo biti sigurni da će uskoro ova nagađanje prijeći u egzaktne dokaze i rješenja, te da koronavirus neće postati još jedan ‘duh’ unutar našeg genetskog koda. Izvor: Science Alert

0

Možda će vas zanimati