Elektrostimulator srca kojeg pokreću otkucaji srca
Ima li nešto bolje od elektrostimulatora srca? Elektrostimulator srca (pacemaker) kojem se nikad ne potroše baterije.
Kad se to inače dogodi, pacijent se mora podvrgnuti operaciji kako bi se pacemaker zamijenio. Kako bi se umanjio stres i trošak stalnog fizičkog nadomještanja pacemakera, istraživači sa Sveučilišta u Bernu u Švicarskoj su napravili pacemaker koji radi kao mehanički ručni sat i svu energiju dobiva od otkucaja srca pacijenta.
Kako kaže Ben Coxworth, vodeći istraživač i kardiolog Rolf Vogel je prvi došao na ideju o novom pacemakeru još prije četiri godine i od tada razvijaju prototip koji se zasniva na mehanizmima ručnog sata koji automatski kuca. Takvi izvanredni mali uređaji rade na osnovu prirodnog kretanja ruke osobe koja ih nosi, što ih puni do kraja, a onda omogućava da se ostatak polako prazni i puni, poput malog punjača.
„U slučaju uređaja iz Berna, stavlja ga se na miokardijalni mišić srca umjesto da ga se nosi na ruci, a izvor su mu otkucaji srca, a ne pokreti ruke,“ rekao je Coxworth. „Kad se taj izvor isprazni, već proizvedena energija se skladišti. Takva zatim pokreće pacemaker, s kojim je povezana električnim žicama.“
Kada su uređaj predstavili na kongresu Europskog društva kardiologa, članovi tima su rekli da je sustav do sada proizveo 52 mikrovata snage, a bio je povezan sa srcem svinje od 60 kilograma, što je više od zahtjeva za pacemaker ljudi, što je oko 10 mikrovata.
Prije nego što ga postave na tržište, članovi tima rade na pravljenju manjeg uređaja učinkovitijeg u prikupljanju energije i određivanju kapaciteta otkucaja srca.
Izvor: Gizmag