Zdravlje i medicina

Stvoreni organi iz tekućine koja okružuje fetus u maternici

Portal Znanost

Znanstvenici su uspješno stvorili mini-organe od stanica koje se nalaze u tekućini koja okružuje fetus u maternici, otkriće koje obećava napredak u prenatalnoj medicini. Ti miniorgani, poznati kao "organoidi", su pojednostavljene strukture koje pružaju platformu za testiranje novih medicinskih tretmana i proučavanje funkcionalnosti stvarnih organa, kako u zdravom tako i u bolesnom stanju.

Znanstvenici s University College London-a i bolnice Great Ormond Street u Ujedinjenom Kraljevstvu dobili su stanice iz uzoraka amnionske tekućine prikupljenih tijekom rutinskog prenatalnog testiranja u 12 trudnoća. Značajno je što su prvi put uzgojili mini-organe od stanica dobivenih tijekom aktivnih trudnoća. Ovaj inovativni pristup potencijalno bi mogao revolucionizirati praćenje i liječenje kongenitalnih stanja prije rođenja, otvarajući put personaliziranim terapijama za novorođenčad još u maternici.

Mattia Gerli s University College London-a, jedan od autora studije, izrazio je uzbuđenje zbog mogućnosti korištenja ovog pristupa u prenatalnoj medicini. Tim je prikupio tkivo specifične matične stanice koje je fetus izlučivao tijekom trudnoće, identificirajući stanice iz pluća, bubrega i crijeva.

Važno je napomenuti da su mini-organi uzgajani od stanica dobivenih tijekom aktivnih trudnoća, što ovu metodu razlikuje od prethodnih pristupa koji su se uglavnom oslanjali na odrasle matične stanice ili fetalno tkivo nakon pobačaja. Prikupljanjem stanica iz amnionske tekućine znanstvenici su zaobišli regulacije vezane uz izravno uzimanje matičnih stanica iz fetalnog tkiva, omogućujući im pristup stanicama iz kasnijih stadija trudnoće.

U Ujedinjenom Kraljevstvu, pravna granica za prekid trudnoće obično je 22 tjedna nakon začeća. Nakon tog trenutka postaje izazovno dobiti uzorke fetusa, ograničavajući proučavanje normalnog ljudskog razvoja i kongenitalnih bolesti. U Sjedinjenim Američkim Državama ograničenja pobačaja variraju po saveznim državama, s većinom koje dopuštaju uporabu fetalnog tkiva u svrhu istraživanja. Novi pristup dobivanju stanica iz amnionske tekućine u kliničke svrhe etički je prihvatljiv, izbjegavajući kontroverze povezane s uporabom tkiva pobačenih fetusa.

Dr. Arnold Kriegstein s Sveučilišta u Kaliforniji, San Francisco, primijetio je potencijal ove metode u pružanju informacija o rastu pojedinačnog fetusa. Za razliku od tradicionalnih metoda, dobivanje stanica iz amnionske tekućine minimalno izlaže fizičkim rizicima i fetus i trudnicu.

Znanstvenici su istaknuli važnost svoje metode u rješavanju kongenitalnih stanja i razvoju personaliziranih terapija. Mogućnost proučavanja mini-organa uzgojenih od stanica iz amnionske tekućine tijekom 4 do 6 tjedana omogućuje pravovremenu prenatalnu terapiju za rješavanje prepoznatih problema.

Kako bi demonstrirali praktičnu primjenu, britanski tim surađivao je s istraživačima u Belgiji kako bi proučili bebe s kongenitalnom dijafragmalnom kilom, stanjem u kojem se organi poput jetre i crijeva pomiču u prsa zbog pukotine u dijafragmi. Tim je uzgajao organoide pluća od stanica fetusa s tim stanjem prije i nakon tretmana, uspoređujući ih s orgaoidima zdravih fetusa.

Dr. Paolo de Coppi, još jedan autor studije, istaknuo je uspjeh u procjeni stanja zahvaćenog djeteta prije rođenja ovom metodom. To predstavlja značajan napredak u rezultatima prenatalne dijagnoze, pružajući obiteljima detaljnije prognoze i potencijalno učinkovitije tretmane.

Unatoč priznavanju rane faze istraživanja, Kriegstein ističe potrebu za daljnjim istraživanjem kako bi se odredila dugoročna korisnost ovog inovativnog pristupa u prenatalnoj medicini. Uspješna primjena u proučavanju kongenitalnih stanja i potencijal za personalizirane terapije označavaju obećavajući korak naprijed u razumijevanju i mogućnostima prenatalne medicine.

0

Možda će vas zanimati