Jeste li jutros pili mlijeko?
Mlijeko je jedna od ključnih namirnica svakog domaćinstva. Iako je ono jedna od svakodnevnih namirnica u većini hladnjaka, novija istraživanja bacanju posve novo svjetlo na njegovu proizvodnju, ali i na njegovu korisnost za naše zdravlje.
Razvoj patogena u mlijeku sprječava se hlađenjem ili kemikalijama. Hlađenje je uobičajeni postupak sprječavanja razvoj bakterija u mlijeku u zemljama visokog prihoda, ali iznimno skupa infrastruktura i potreba za električnom energijom prepreka su tim metodama u ruralnim područjima i siromašnijim zemljama. Određeni patogeni, poput Listeria monocytogenes, nisu toliko osjetljivi na temperaturu, stoga se njihov broj poveća tijekom prijevoza ili skladištenja. Stoga su znanstvenici već dugo u potrazi za novim, jeftinim tehnologijama koje ne uključuju kemikalije da bi se sačuvala trajnost mlijeka. Među njima prednjači dr. sc. Alexander Goldberg koji je u svojem novom istraživanju ispitao posve novi način čuvanja trajnosti mlijeka.
Tehnologija i za siromašnije zemlje
Pulsna električna polja čine novu tehnologiju u prehrambenoj industriji. Brojne studije pokazale su da ta nova tehnologija učinkovito uništava značajan broj mikroorganizama nastalih u hrani te da može funkcionirati kao alternativa procesu pasterizacije neovisnom o temperaturi. „Hlađenje kao metoda očuvanja mlijeka usporava metabolizam bakterija, ali pulsna električna polja ih ubijaju“, objašnjava Alex Goldberg. Goldbergovo istraživanje pokazalo je da je za ovu tehnologiju dovoljno napajanje električnom energijom od svega 5,5 sati i to pomoću solarnih panela za uobičajeno domaćinstvo. „Vjerujem da ova tehnologija može omogućiti snažan, jednostavan i energetski učinkovit sustav očuvanja mlijeka koji bi smanjio količinu propalog mlijeka, te tako doprinio povećanju prihoda malih poljoprivrednika u zemljama u razvoju“, kazao je Goldberg.
Kvalitetnija metoda očuvanja mlijeka doprinijela bi i blagotvornijem učinku na zdravlje, što je još jedno od polja u kojima se otkrivaju noviteti kada je o ovoj namirnici riječ. Svima je poznato da mlijeko ima važnu ulogu za naše kosti i mišiće, a novo istraživanje pokazalo je da ono ima povoljan učinak i na mozak. Štoviše, istraživanje provedeno na Sveučilištu u Kanzasu pokazalo je povezanost između konzumacije mlijeka i razine prirodnog antioksidansa glutationa u mozgu odraslih osoba.
Mlijekom protiv stresa
Istraživanje provedeno na 60 osoba pokazalo je veću razinu glutationa u mozgovima osoba koje su nedavno konzumirale mlijeko. To je iznimno značajno otkriće jer glutation umanjuje rizik od oksidativnog stresa koji se povezuje s brojnim bolestima, poput Alzheimerove i Parkinsonove bolesti. Istraživanje je također pokazalo da je kod ispitanika koji su konzumirali približno tri porcije mliječnih proizvoda dnevno, što je preporučena dnevna doza, zabilježena i viša razina glutationa.
Znanstvenici zaslužni za ovaj projekt, dr. sc. In-Young Choi i dr. sc Debra Sullivan, ističu da su antiokisdansi ugrađeni obrambeni sustav u ljudskom tijelu protiv oštećenja, što je i poticaj za daljnje istraživanje uloge koje u tom ima mlijeko.
Daljnja istraživanja učinka mlijeka na zdravlje ljudi, ali i istraživanja na području tehnologije očuvanja mlijeka tek predstoje, te stoga možemo očekivati još novosti kada je riječ o ovoj svakodnevnoj, važnoj namirnici za koju vjerujemo da ju tako dobro poznajemo.
Izvor: WorldsSientific