Zašto su starije osobe sklonije upali pluća?
Studija predstavljena 15. ožujka na naslovnici Journal of Immunology pruža uvid u razlog zašto su starije osobe toliko osjetljive na upale pluća i druge bakterijske infekcije. U usporedbi s mlađima, starije osobe su pod većim rizikom da postanu ozbiljno bolesne ili umru od upale pluća. Osim toga, cjepiva protiv ove bolesti su manje učinkovita kod starijih osoba.
Da bi razumjeli zašto, istraživači su ispitali dva tipa stanica imunološkoga sustava, makrofage i B stanice, koji se nalazi u specijaliziranim područjima u slezeni miševa. Makrofag je halapljiva bakterija, dok B stanice proizvode antitijela koja se bore protiv bakterija. Makrofagi i B stanice čini se da su bile jednako učinkovite u starijih miševa kao i kod mlađih miševa.
"Ako bi znali napuniti ove stanice, mogli bismo biti u mogućnosti smanjiti rizik od bakterijske infekcije u starijoj životnoj dobi", rekla je glavna autorica Pamela Witte, profesorica na Department of Microbiology and Immunology na Loyola University Chicago Stritch School of Medicine. "To je neistraženo područje u procesu starenje."
Pronalazak bi također mogao pružiti ključ za razvoj cjepiva protiv pneumokokne pneumonije koje bi bilo učinkovito u starijih osoba, rekao je prvi autor Shirin Birjandi, koji završava doktorat na sveučilištu Loyola. Na primjer, trenutno cjepivo upućuje B stanice na stvaranje antitijela protiv bakterija koje uzrokuju upalu pluća. Ali ako su ljudi poput miševa, stariji će imati manje B stanica. Dakle, više smisla može imati da se razvije cjepivo koje targetira druge stanice imunološkog sustava, kaže Birjandi.
U njihovoj studiji, istraživači s Loyola ispitivali su B stanice i makrofage koji tvore oblik mikroskopskih prstena u slezeni, koje se zove marginalna zona. Ove granične zone oblikuju zaštitne prstene, sprječavajući prolaz bakterija. Fotografije pokazuju da u slezeni mladih miševa, makrofagi oblikovali različite prstene u marginalnim zonama. U starijih miševa, međutim, fotografije pokazuju da su marginalne zone prstena dramatično poremećene. Kod ljudi, ekvivalent dobi starijih miševa bi bio između 70 i 80 godina.
Istraživači su napisali da je razumijevanje za takve promjene "važno za razvoj učinkovitije terapije za sprečavanje bolesti, kao što su bakterijske upale pluća, koja su se pokazala vrlo opasne u starijih osoba."