Jedete 'čisti' dio pljesnivog kruha? To bi moglo biti jako opasno
Je li vam se ikada dogodilo da ste htjeli napraviti sendvič, no u kuhinji ste otkrili da je jedini kruh koji imate postalo pljesniv? Ako u takvim situacijama dolazite u napast da ipak pojedete 'čistu' stranu kruha, odnosno onu na kojoj nema tragova pljesni, nemojte, to bi moglo biti vrlo opasno.
Većina plijesni koja se stvara na hrani pripada carstvu gljivica, jednom od najtajanstvenijih carstava na planeti koje uz životinje i biljke čini treću, zasebnu, skupinu unutar eukariota. Njihova 'tijela' imaju sposobnost ubrzanog razmnožavanja po bilo kojoj površini na kojoj se nađu. Ono što je često oku nevidljivo jest 'rat' domaćina i parazitske gljive koji se odvija duboko ispod površine, na primjer, kruha.
Ovisno o vrsti hrane, plijesan može ući duboko u njezinu unutrašnjost pomoću mreže korijena poznatih kao hife koje se vrlo jednostavno rasprostranjuju mekom hranom, poput kruha. Neke od njih sigurne su za konzumaciju, a čak se koriste i u proizvodnji hrane poput plavog sira ili soja sosa. No, mnoge druge vrste gljivica mogu biti vrlo opasne za ljudsko zdravlje.
Ako imate narezane šnite kruha u vrećici ili kutiji za kruh, naivno je misliti da je inficirana samo šnita koja je vidno poprimila boju plijesni. Vidljiva plijesan pokazuje da je gljivica ušla u reproduktivnu fazu, u kojoj odašilje spore kojima će se uskoro proširiti na ostatak kruha.
Iako bi vam se katkad moglo posrećiti te biste mogli naletjeti na komadić kruha koji je inficiran samo benignom plijesni, činjenica je da je nemoguće vidjeti razliku. Zanima vas što vam se može dogoditi ako pojedete ovu 'lošu' plijesan? Jedan članak iz Business Insidera opisuje primjer para koji je zbog pljesnivog kruha završio u bolnici sa simptomima teškog mišićnog tremora. Krivac je bio Penicillium crustosum, gljivica koja je poznata po ispuštanju mikotoksina. I ovo nije ni približno jedini slučaj, a neka su trovanja pljesni završila i sa smrtnim ishodima.
Na stranici Svjetske zdravstvene organizacije stoji da su učinci nekih mikotoksina „akutni sa simptomima teškog trovanja koje se javlja brzo nakon konzumacije kontaminiranog prehrambenog proizvoda. Drugi mikotoksini koji se javljaju u hrani povezani su s dugoročnim posljedicama na zdravlje, uključujući indukciju raka i oslabjelog imuniteta.“
Stoga, drugi puta kada vam se učini kako je šteta bacati hranu i da bi se sve što ne izgleda pokvareno trebalo pojesti, razmislite ponovo i sačuvajte zdravlje.
Izvor: IFL Science