Vježba u ovoj dobi ima pomlađujuće učinke na staničnoj razini
Za ljude koji mrze vježbanje, evo još loših vijesti: vježbanje vas može održati mlađima. Ne samo da vam pomaže da izgledate mlađe, nego vas zapravo pomlađuje, na epigenetskoj razini. Do sada su dobro utvrđene prednosti tjelovježbe, uključujući povećanu snagu kostiju i mišića, poboljšanu pokretljivost i izdržljivost te manji rizik od srčanih bolesti, dijabetesa i visokog krvnog tlaka. Ali pomlađivanje?
Nedavno objavljena studija sugerira da bi to mogao biti slučaj. Rad je napisao tim od sedam istraživača iz tri institucije, uključujući Kevina Muracha, docenta na Odjelu za zdravstvo, ljudske performanse i rekreaciju na Sveučilištu Arkansas.
Bootcamp za miševe
Dok je rad pun podataka, što odražava korištenje nekoliko analitičkih alata, eksperiment koji je generirao podatke bio je relativno jednostavan. Laboratorijskim miševima koji su se bližili kraju svog prirodnog životnog vijeka, s 22 mjeseca, dopušten je pristup kotaču za vježbanje s utezima. Općenito, miševi ne zahtijevaju prisilu da trče i to će činiti dobrovoljno. Stariji miševi trčat će od šest do osam kilometara dnevno, uglavnom u trzajima, dok mlađi miševi mogu trčati i između 10 i 12 kilometara. Utegnuti kotač osigurao je da su izgradili mišiće. Iako ne postoji izravna analogija većini ljudskih vježbi, Murach ju je usporedio s "vojnikom koji nosi teški ruksak mnogo kilometara".
Kada su miševi proučavani nakon dva mjeseca progresivnog trčanja na kotačima s utezima, utvrđeno je da su epigenetske dobi miševa osam tjedana mlađe od miševa iste dobi koji se nisu kretali - 24 mjeseca. Murach je primijetio da, iako specifična vrsta miševa i uvjeti njihovog smještaja mogu utjecati na životni vijek, "povijesno gledano, oni počinju opadati nakon 24 mjeseca značajnom brzinom". Nepotrebno je reći da kada se vaš životni vijek mjeri u mjesecima, dodatnih osam tjedana - otprilike 10 posto tog životnog vijeka - je značajan dobitak.
Metilacija
Znanost koja stoji iza ovoga, iako je komplicirana, uglavnom ovisi o biološkom procesu poznatom kao metilacija DNK. Nedavni članak New York Timesa u kojem se raspravlja o Murachovom radu na mišićnom pamćenju opisuje metilaciju "kao proces u kojem se nakupine atoma, nazvane metilne skupine, vežu za vanjsku stranu gena poput sitnih školjki, čineći da se geni više ili manje uključe i proizvode određene proteine."
Kako tijelo stari, postoji tendencija povećane metilacije DNK, ili čak hipermetilacije, na mjestima promotora gena u mišićima. "Promjene metilacije DNK u životnom vijeku obično se događaju na donekle sustavan način", objasnio je Murach, "do te mjere da možete pogledati nečiji DNK iz danog uzorka tkiva i s priličnim stupnjem točnosti predvidjeti njihovu kronološku starost". Zbog toga, istraživači mogu koristiti jedan od brojnih "satova metilacije" kako bi odredili starost uzorka DNK.
DNK metilacija, starenje i tjelovježba
Iako ovaj rad osnažuje argumente za vježbanje, još se mnogo toga treba naučiti. Iako je veza između metilacije i starenja jasna, veza između metilacije i mišićne funkcije je manje jasna. Murach još nije spreman reći da je poništavanje metilacije s tjelovježbom uzročnik za poboljšanje zdravlja mišića. "To nije ono za što je studija bila postavljena", objasnio je. Međutim, namjerava nastaviti s budućim studijama kako bi utvrdio rezultiraju li promjene u metilaciji promijenjenom funkcijom mišića".
"Ako je tako, koje su posljedice ovoga?" nastavio je. "Imaju li promjene na ovim vrlo specifičnim mjestima metilacije stvarni fenotip koji proizlazi iz toga? Je li to ono što uzrokuje starenje ili je samo povezano s tim? Je li to samo nešto što se događa zajedno s raznim drugim stvarima koje se događaju tijekom procesa starenja? Dakle, to je ono što ne znamo."
Izvor: Aging Cell