Zdravlje i medicina

Teški simptomi menopauze često su praćeni prijevremenom insuficijencijom jajnika

L.B.

Napadi valunga, nesanica i suhoća rodnice uobičajeni su simptomi koji prate prijelaz u menopauzu. Novo istraživanje sugerira da su takvi simptomi gori za žene koje imaju prijevremenu insuficijenciju jajnika (PIJ) nego za žene u prirodnoj menopauzi. Ovo su pokazali rezultati studije objavljeni u časopisu Menopause, časopisu Sjevernoameričkog društva za menopauzu.

Prijevremena insuficijencija jajnika definira se kao prestanak funkcije jajnika koji dovodi do menopauze prije 40. godine života. Stanje je povezano s povećanim rizicima za niz dugoročnih zdravstvenih popratnih bolesti, uključujući osteoporozu, kardiovaskularne bolesti, poremećaje raspoloženja, kognitivna oštećenja i seksualnu disfunkciju. Ovo također može uzrokovati i kraći životni vijek.

Unatoč istraživanjima različitih čimbenika rizika povezanih s PIJ, malo je studija ispitivalo učinak PIJ-a u odnosu na prevalenciju, težinu i čimbenike koji utječu na simptome koje donosi menopauza. U ovoj novoj studiji u kojoj je sudjelovalo gotovo 300 žena iz Kine, istraživači su posebno istraživali simptome menopauze kod žena s PIJ i uspoređivali ih s težinom i prevalencijom sličnih simptoma u žena koje su doživjele prirodnu menopauzu.

Pokazalo se da žene s PIJ imaju visoku prevalenciju simptoma menopauze, posebno onih u psihološkom i seksualnom području, te da su ti simptomi često ozbiljniji od onih žena koje prolaze kroz prirodnu menopauzu. Simptomi koji će vjerojatno biti najteži uključuju promjene raspoloženja, navale vrućine, nesanicu, umor i seksualnu disfunkciju (uključujući suhoću rodnice, dispareuniju i smanjeni libido).

"Ovo istraživanje pokazalo je da su žene s PIJ imale prevladavajuće simptome povezane s menopauzom za razliku od žena koje su u menopauzu ušle u prosječnoj dobi. Važno je napomenuti da bez obzira na prevalenciju ili težinu simptoma, žene s PIJ trebaju primati hormonsku terapiju najkraće do prosječne dobi za ulazak u menopauzu, osim ako postoje kontraindikacije za njihovu upotrebu radi ublažavanja potencijalnih dugoročnih štetnih učinaka na zdravlje, uključujući prijelome, bolesti srca, kognitivna oštećenja i ranu smrtnost - uz poremećaje raspoloženja i spolnu disfunkciju, " kaže dr. Stephanie Faubion, direktorica Sjevernoameričkog društva za menopauzu. Izvor: NAMS

0

Možda će vas zanimati