Zdravlje i medicina

Poboljšana tinta za tetovaže debelog crijeva

Nika Beluhan

Debelo crijevo bi moglo biti posljednje mjesto o kojem bi ljudi razmišljali kada razmišljaju o mjestu za tetoviranje, ali endoskopsko tetoviranje je važna medicinska tehnika za označavanje kolorektalnih lezija za operaciju. Znanstvenici izvještavaju o tinti sljedeće generacije za ove oznake koja se manje raspršuje i biokompatibilnija je od postojećih tinti. Nova formulacija mogla bi olakšati prepoznavanje i uklanjanje složenih polipa i tumora debelog crijeva, kažu istraživači.

Prema American Cancer Society, kolorektalni rak je treći najdijagnosticiraniji rak u SAD-u i drugi vodeći uzrok smrti od raka. Ožujak je mjesec podizanja svijesti o raku debelog crijeva, kada se osobe starije od 50 godina podsjeća na kolonoskopiju ili endoskopski pregled debelog crijeva kako bi se otkrile kancerozne i predkancerozne lezije. Mali polipi se obično mogu ukloniti u vrijeme kolonoskopije, međutim, veće i složene lezije često se upućuju stručnjacima ili kirurzima radi kasnijeg uklanjanja.

"Mnogo puta su to vrlo ravne, vrlo suptilne lezije i potrebno ih je označiti kako bi ih kasnije mogao pronaći specijalist", kaže Rahul Pannala, gastroenterolog i izvanredni profesor medicine na klinici Mayo u Arizoni, koji je uključen u istraživanje. Da bi to učinili, liječnici ubrizgavaju komercijalnu tintu, obično napravljenu od čađe, nekoliko centimetara od lezije - proces poznat kao endoskopsko tetoviranje ili tetoviranje debelog crijeva.

"Komercijalno dostupne tinte imaju visok kontrast, ali nakon što se ubrizgaju, brzo se šire oko područja", objašnjava Subhadeep Dutta, diplomirani student sa Sveučilišta Arizona State. "Dakle, stručnjak se može izgubiti u pogledu gdje pronaći leziju." Također, neke tinte mogu izazvati upalu ili difundirati u druga tkiva, što može uzrokovati nuspojave.

Znanstvenici su željeli razviti novu vrstu tinte za tetoviranje debelog crijeva koja bi mogla prevladati ta ograničenja. Kako bi tinta dala jaku, tamnu boju koju bi bilo lako vidjeti pod vidljivom svjetlošću kolonoskopije, istraživači su odabrali nanočestice dobivene od metala. Kombinirali su nanočestice s različitim količinama i vrstama polimera koji prianjaju na submukoznu površinu u debelom crijevu, sprječavajući difuziju tinte.


Testirali su različite formulacije, najprije u seciranim crijevima svinje, a zatim na živim miševima. Budući da su crijeva miša tako sićušna i s njima je teško raditi, istraživači su ubrizgali svoje tinte pod kožu miševa. "Iz naših dosadašnjih pretkliničkih studija, kontrast izgleda dobro, a naše mrlje od tinte su stvarno koncentrirane. Nakon 28 dana, najmanje su tri do četiri puta manje od mrlja iz komercijalne boje", kaže Dutta. Iako nema očitih znakova upale, tim sada provodi histopatološke studije kako bi uočio pojavljuju li se ikakve mikroskopske promjene na koži i kako bi pomogao u određivanju optimalne formulacije tinte. Tim se također priprema testirati najbolje tinte u stvarnim endoskopskim tetovažama živih svinja.

Još jedna prednost nanočestica je ta što bi, za razliku od komercijalnih tinti, one trebale biti vidljive na rendgenskoj kompjuteriziranoj tomografiji (CT), iako istraživači to još nisu testirali. Budući da nanočestice imaju kontrastna svojstva rendgenskog CT-a, kao i da su vidljive pod endoskopskim svjetlom, nove bi tinte mogle omogućiti multimodalno snimanje, a to bi moglo pomoći liječnicima da bolje okarakteriziraju leziju prije operacije.

Ako se tinta za tetoviranje pokaže superiornom u odnosu na postojeće formulacije, istraživači kažu da bi se to moglo prevesti na bolju njegu pacijenata. "To bi moglo dovesti do sigurnijeg uklanjanja složenih polipa i tumora te do bolje identifikacije u slikovnim skeniranjima", kaže Pannala. "I nije ograničen samo na rak debelog crijeva. Ako smo u mogućnosti razviti tintu koja je vrlo precizna, mogli bismo je koristiti i za označavanje izraslina i tumora bilo gdje u crijevima, pa čak i u gušterači."

Izvor: Phys.org

0

Možda će vas zanimati