Zdravlje i medicina

Otkriveno zašto su stanice raka gušterače tako agresivne

N.B.

Rak gušterače je vrlo agresivan i, nažalost, ima lošu prognozu s petogodišnjim preživljavanjem od samo 5%. Većina smrti povezanih s rakom gušterače uzrokovana je metastazama, koje se javljaju kada tumor napadne druge organe. Tretmani za zaustavljanje metastaza tumora, koji će spasiti tisuće života, još uvijek nedostaju. U tom kontekstu, razumijevanje molekularnih mehanizama koji uzrokuju metastaze raka gušterače prvi je korak u razvoju učinkovitih ciljanih tretmana.

U studiji objavljenoj u eLifeu, istraživači sa Sveučilišta u Osaki otkrili su dosad nepoznati mehanizam za metastaziranje raka gušterače koji bi se mogao koristiti kao terapeutska meta.

Prvo, studija je analizirala ljudska tkiva raka gušterače i pokazala da je mali signalni protein nazvan ARL4C pretjerano izražen u pacijenata s rakom gušterače. Početni rezultati u vezi s funkcijom ovog proteina sugerirali su da bi mogao biti uključen u migracijske i invazivne sposobnosti stanica raka gušterače. Kako bi to istražili i potvrdili mjesto ARL4C u invaziji stanica raka gušterače, znanstvenici su osmislili razrađen eksperiment koji je simulirao invaziju stanica raka u ljudskom tijelu. Stvorili su uređaj za 3D kulturu koji je mogao pratiti invaziju stanica raka u okolni kolagen gel koji su koristili za promatranje invazije živih stanica koje sadrže fluorescentno obilježeni ARL4C kroz mikroskop.


"Otkrili smo da je ARL4C lokaliziran na takozvane invazivne pseudopode - funkcionalno analogne, ali strukturno različite od invadopodije - na površini stanica", objašnjava Akikazu Harada, glavni autor studije. Invadopodije su dobro okarakterizirane ekstruzije poput stopala koje proizlaze iz ventralne površine stanice koje stanice raka koriste za invaziju na druga tkiva. Suprotno tome, invazivni pseudopodi su duži i imaju veći promjer od invadopodija, a prošireni su od prednjeg kraja stanice. "U ovim pseudopodima ARL4C je regrutirao još jedan protein nazvan IQGAP1 - koji je također visoko eksprimiran u brojnim vrstama raka, uključujući rak gušterače - koji je transportirao enzim nazvan MMP14 do pseudopoda dopuštajući stanici raka da probije i napadne kolagenski gel ili ekstracelularni matriks."

Nakon što je otkriven ovaj novi mehanizam, istraživači su željeli iskoristiti ovo novo znanje u terapeutske svrhe. Točnije, usvojili su pristup oligonukleotidnoj terapiji koristeći antisense oligonukleotid ili ASO. To su kratke molekule jednolančane DNA koje djeluju unutar stanice kako bi utjecale na proizvodnju proteina, koje u ovom slučaju blokiraju. "ASO usmjeren protiv ARL4C bio je u stanju suzbiti metastaze u limfnim čvorovima stanica raka gušterače implantirane u gušteraču imunodeficijentnog miša", kaže Akira Kikuchi, viši autor studije. Ako je ARL4C blokiran, stanice raka su manje agresivne i manja je vjerojatnost širenja. Iako samo preliminarni, ovi nalazi otvaraju obećavajuće nove terapijske puteve za ovaj iznimno agresivni karcinom i bacaju svjetlo na njegov mehanizam metastaziranja.

Izvor: eLife

0

Možda će vas zanimati