Zdravlje i medicina

Novosti iz istraživanja u borbi protiv raka

A.S.

Rak je jedan od najznačajnijih zdravstvenih problema u svijetu te drugi najvažniji uzrok smrti - odmah iza srčano-žilnih bolesti.

Istraživači sa Sveučilišta Princeton pronašli su da mikroRNA, kratke nekodirajuće RNA sposobne za potiskivanje ekspresije određenih gena, mogu služiti kao terapijske mete i prediktori metastaza raka koji se proširio na različite dijelove tijela. U radu koji je objavljen u časopisu Cancer Cell istražili su ulogu male RNA za liječenje i praćenje koštane metastaze.

MikroRNA smanjuju metastaze
Osteolitičke metastaze su česta pojava u kasnom stadiju raka dojke, pluća, štitnjače, mjehura i mnogih drugih vrsta raka. Javljaju se u 70 posto bolesnika u kasnoj fazi razvoja raka, a mikroRNA su korisne za hvatanje u koštac s njima, izjavio je glavni autor Yibin Kang. Tijekom metastaze stanice raka ulaze u kosti i napadaju koštane stanice, koristeći osteoklaste za prisilan rad što dovodi do razmnožavanja stanica raka i uništavanja ostalih zdravih stanica.

MikroRNA može smanjiti taj prisilni rad inhibiranjem proteina osteoklasta i tako ograničiti broj prisutnih osteoklasta. Znanstvenici su došli do spoznaje da su metastaze znatno manje ako su u kosti injektirane molekule mikroRNA. Kod pacijenata koji su sudjelovali u istraživanju uočena je i velika povezanost između količine mikroRNA i metastaza raka. Njihova otkrića ukazuju na to da mikroRNA može biti učinkovit u borbi protiv koštane metastaze te da mogu pomoći liječnicima da otkriju da li se rak proširio na kosti.

Koliko je značajno ovo otkriće govori nam i popratni komentar u časopisu Cancer Cell. Znanstvenici sa Sveučilišta Indiana u Indianapolisu koji nisu imali veze s istraživanjem su napisali: ˝Ova studija predstavlja značajan uvid u naše razumijevanje specifičnih i patoloških aktivnosti mikroRNA, što bi moglo dovesti do poboljšanja u dijagnostici, liječenju i prevenciji metastaza u kostima i razjašnjavanje jedinstvenog aspekta koštanog mikrookoliša koji daje potporu rastu tumora.˝

Znanstvenici sa Sveučilišta u Nashville otkrili su također još jedno važno dostignuće u području istraživanja raka. Pokazali su da metaboličko optičko oslikavanje omogućuje brzo, osjetljivo i točno mjerenje djelovanja lijekova.

Citostatici mijenjaju metabolizam stanica raka
U ljudskim stanicama se odvijaju mnoge metaboličke reakcije zaslužne za proizvodnju energije koje su u stanicama raka poremećene. Upotrebom citostatika na stanice raka dolazi do promjene njihovog metabolizma. Metaboličko optičko oslikavanje iskorištava činjenicu da dvije molekule uključene u stanični metabolizam, NADH i FAD, emitiraju fluorescenciju kada su izloženi određenim oblicima svjetlosti. Na ovaj način, metaboličko optičko oslikavanje generira različite stanice s različitim metabolizam i njihove reakcije na lijekove.

Znanstvenici su u ovoj studiji koristili obični multifotonski mikroskop u kombinaciji s titan-safirnim laserom kako bi potaknuli NADH i FAD na emitiranje fluorescencije te su uz pomoć filtera izolirali tu fluorescenciju i odredili omjer te dvije molekule.

Metaboličko optičko oslikavanje također može razlikovati estrogen receptor-pozitivne, estrogen receptor negativnog, HER2-pozitivan, i HER2-negativan stanice raka dojke. Ono što je važno da se metaboličko optičko oslikavanje može koristiti na svježa tkiva izvađena iz pacijenta, a s daljnjim razvojem bi se moglo uključiti u ˝live˝ snimanje raka.

Parvovirusima protiv raka
Parvovirusi je još jedan borac protiv raka koji ih napada i ubija. Znanstvenici iz njemačkog centra za istraživanje raka (Deutsches Krebsforschungszentrum, DKFZ) su istražili parvoviruse s ciljem razvoja virusne terapije za liječenje agresivnog raka mozga, glioblastoma. Dobili su impresivne rezultate za rak mozga, ali ne i za druge vrste raka.

U potrazi za povećanja terapeutskog potencijala virusa testirali su i valproičnu kiselinu. Dobili su izvrsne rezultate u borbi protiv raka gušterače i raka vrata maternice te su odgonetnuli molekularni mehanizam u kojem valproična kiselina pomaže parvovirusima u borbi protiv raka. No, potrebna su daljnja istraživanja.

Sva ova dostignuća su obećavajuća i imaju veliki potencijal u razvoju lijeka protiv raka i doprinosu za zdravlje čovjeka.

Izvor: ZzjzpgzAmerican Association for Cancer ResearchGerman Cancer Research Center, SciencedirectMcpharmacol

0

Možda će vas zanimati