Izgradili oštećenu rožnicu zahvaljujući matičnim stanicama
Istraživači su otkrili način na koji mogu odvojiti stanice oka koje mogu regenerirati oštećenu rožnicu, a to je membrana koja pokriva našu zjenicu i svjetlo usmjerava u stražnji dio oka, čime se omogućava dugotrajno vraćanje vida kod određenih pacijenata.
Ovom tehnikom su znanstvenici uzeli matične stanice doniranih ljudskih očiju i iskoristili ih kako bi uspješno ponovno izgradili oštećenu rožnicu miševa, čime su im vratili vid. To je bio jedan od prvih puta da su znanstvenici izradili tkivo uz pomoć matičnih stanica odraslih ljudi i veliki je korak za područje regenerativne medicine.
Rezultati tog istraživanja objavljeni su u časopisu Nature. Tim sa Instituta za proučavanje matičnih ćelija na Harvardu sada traži odobrenje Agencije za hranu i lijekove (FDA) za svoju tehniku, prije nego što počne kliničko istraživanje na ljudima.
Oštećena rožnica uzrok sljepoće
Sljepoća uzrokovana oštećenom rožnicom nastaje tako što krvne žile urastu u rožnicu, kao posljedica ozljede, infekcije ili autoimunološke bolesti. Time se ošteti limbus – područje iza rožnice koji sadrži stanice koje mogu regenerirati štetu na rožnici.
Znanstvenici već znaju da su rijetke limbalne matične stanice ključne u liječenju takvog oštećenja, ali nisu mogli odvojiti te matične stanice od običnih limbalnih stanica, a pokušaji transplantacije stanice od donora organa su imali suprotne ishode.
„Ranije objavljen rad o graftovima limbalnih, epitelnih stanica pokazao je da kada je od sveukupnog broja transplantiranih stanica 3 posto matičnih stanica, onda je transplantacija uspješna, a kada ih je manje od 3 posto onda je neuspješna“, rekla je Natasha Frank, jedna od vodećih istraživačica projekta.
Protein ABCB5 je ključan
Sada je tim otkrio biološki marker, protein ABCB5 koji se nalazi samo na površini limbalnih matičnih stanica. Koristili su antitijelo kao protein i uspjeli razdvojiti te matične stanice od ostalih običnih limbalnih stanica.
Znanstvenici su zatim transplantirali takve pročišćene limbalne matične stanice u miševe koji su zbog oštećenja rožnice bili slijepi. Pet tjedana kasnije, rožnica miševa je normalno funkcionirala i imala je istu debljinu kao rožnica zdravih miševa. Vid im je i dalje normalan – trinaest mjeseci kasnije.
„Mislim da je vrlo uzbudljiv dio studije to što unatoč tome što imamo mnoštvo dokaza da matične stanice odraslih doprinose regeneraciji tkiva, ono što vidimo je zapravo prvi dokaz da možete uzeti matične stanice odraslih i ponovno dobiti organ koji je bio oštećen“, rekla je Frank.
Sada članovi tima traže način na koji bi umnožili te limbalne matične stanice kako bi ih mogli proizvesti dovoljno iz jednog oka donora te ih presadili u nekoliko pacijenata.
Izvor: Harvard University