Matematika, fizika, kemija

Tekući biomaterijali diže terapiju matičnim stanicama na novu razinu

N.B.

Danas se hrskavični implantati mogu napraviti pomoću matičnih stanica samo u krutoj formi te kao takvi mogu poslužiti samo kao privremeno rješenje do neizbježne potrebe za zamjenom cijelog zgloba. Znanstvenici sa sveučilišta u Bristolu trenutačno istražuju svojstva tekućeg sintetičkog polimera koji bi mogao eliminirati potrebu za daljnjim operativnim zahvatima i poslužiti kao trajno rješenje.

Doktor Wael Kafienah, s bristolske medicinske škole, vjeruje kako će ovo istraživanje biti prekretnica na području terapije matičnim stanicama. On i njegov tim, u suradnji s kolegama iz Kanade i Katara, istražuju način proizvodnje takvog materijala. Istraživanje pod vodstvom doktora Kafienaha financira katarska zaklada za znanstvena istraživanja (eng. Qatar National Research Fund  - QNRP). Za prvu fazu istraživanja primili su iznos od gotovo 1 milijun dolara, koji će biti isplaćen u periodu od tri godine. QNRP jednom godišnje dodjeljuje financijsku potporu odabranim međunarodnim znanstvenim istraživanjima koja se ističu po inovativnosti. Ukoliko istraživanje bude uspješno, klinička bi testiranja mogla započeti u roku od pet godina.

Biomaterijal zasnovan na gelu mogao bi se koristiti i u imuno terapiji tijekom koje se u svrhu stimulacije imunološkog sustava u borbi s tumorom, u organizam unose matične stanice. Ukoliko rezultati budu u skladu s očekivanjima, ovaj bi se biomaterijal mogao koristiti u genskim terapijama i u proizvodnji cjepiva. Ubrizgavanjem matičnih stanica u formi gela doktori će moći naciljati stanice tumora kroz produženo, kontrolirano otpuštanje ljekovitih proteina. Prednosti za pacijenta su očite jer bi se naime smanjio broj tretmana.

Primjena
"Mnogobrojne primjene takvih polimera i matičnih stanica otvaraju mnoge mogućnosti primjene u terapijama zasnovanim na liječenju matičnim stanicama. Uzmimo na primjer liječenje oštećenih zglobova. Ovaj polimer može poslužiti za proizvodnju hrskavičnih implantanata koji bi rasli na mjestu oštećenja zgloba čime bi se eliminirao dugačak proces uzgoja tkiva u laboratoriju. Ova metoda bi se mogla primijeniti i kod liječenja lomova kostiju gdje matične stanice dokazano potiču zarastanje. Ipak potrebno je osmisliti učinkovit prijenos matičnih stanica do mjesta loma. Regenerativna medicina je područje koje danas ubrzano raste, a uglavnom se zasniva na upotrebi biomaterijala koji se u organizam unose injektivno. Inovativni biomaterijali s kojima mi radimo odlikuju se nadmoćnim mehaničkim svojstvima kao i biokemijskim ponašanje na koje se može utjecati", objašnjava dr. Kafienah.

Tijekom ovog istraživanja znanstvenici su koristili rezultate istraživanja matičnih stanica bristolskog tima koji su uspjeli načiniti hrskavični umetak pomoću matičnih stanica iz koštane srži odrasle osobe te istraživanja provedenih u Kanadi i Kataru gdje je u toku proučavanje i proizvodnja inovativnih biomaterijala za prijenos matičnih stanica od mjesta oštećenja.

Izvor: University of Bristol 

0

Možda će vas zanimati