Zdravlje i medicina

Ako ste u PMS-baš jako tužni možda imate ovaj poremećaj

L.B.

Predmenstrualni disforični poremećaj je teži oblik predmenstrualnog sindroma ili PMS-a, a obično pogađa žene u fertilnoj dobi. Ovo je teško i kronično zdravstveno stanje koje zahtjeva posebnu pažnju i liječenje, pri čemu mogu pomoći promjene životnog stila i određeni lijekovi.

Točan uzrok PMDP-a za sada je još uvijek nepoznat. Pretpostavlja se da se može javiti kao abnormalna reakcija na normalne hormonalne promjene koje se odvijaju svakog mjeseca u sklopu menstrualnog ciklusa. Ove hormonalne promjene mogu uzrokovati manjak serotonina, hormona koji se nalazi u mozgu i crijevima gdje sužava krvne žile. Serotonin se popularno naziva i hormon sreće, a njegov manjak može izazvati promjene raspoloženja i psihičke simptome.

Bilo koja žena može razvidi PMDP, no veći je rizik za one koje imaju povijest PMS-a ili PMDP-a u obitelji. Rizik je također veći kod žena koje inače imaju problema s depresijom i ostalim poremećajima raspoloženja. Drugi mogući faktori rizika uključuju niži obrazovni stupanj i pušenje.

Simptomi PMDP-a obično počinju tjedan dana prije menstruacije i završavaju nekoliko dana nakon početka menstruacije. Ovi simptomi mogu bili toliko teški da ženama koje su pogođene onemogućuju normalno funkcioniranju na poslu ili kod kuće. Mogući psihološki simptomi uključuju iritabilnost, nervozu, nedostatak kontrole, ljutnju, nesanicu, poteškoće u koncentraciji, depresiju, umor, anksioznost, zbunjenost, zaboravljivost, paranoju, emocionalnu osjetljivost, cikluse plača i razdražljivost.

Fizički simptomi su raznoliki, a uključuju grčeve abdomena, nadutost, zatvor, povraćanje, mučninu, bolove u leđima, upale na koži, glavobolje, vrtoglavicu, trnce u rukama, palpitacije, oticanje gležnjeva, probleme s mokrenjem, bol u grudima, alergije, infekcije, promjene u vidu.

Ovi se simptomi mogu pripisati mnogim drugim bolestima i stanjima, stoga je dijagnosticiranje PMDP-a vrlo teško. Također, postoji vrlo ograničen spektar metoda dijagnostike. Jedna od metoda je vođenje dnevnika simptoma kroz period od nekoliko mjeseci. Kako bi se dijagnosticirao PMDP barem pet od ovih simptoma moraju biti prisutni kroz pet uzastopnih mjeseci: depresija, ljutnja ili iritabilnost, poteškoće u koncentraciji, gubitak interesa za uobičajene aktivnosti, razdražljivost, povećani apetit, insomnia, emocionalna preplavljenost te ostali fizički simptomi poput nadutosti i glavobolja.

Ovo je ozbiljan kronični poremećaj koji zahtjeva liječenje. Od konkretnih lijekova pripisuju se selektivni inhibitori serotonina (SSRI), odnosno antidepresivi, protuupalni lijekovi i kontracepcijske pilule. Mogu pomoći i suplementi poput vitamina B6, kalcija i magnezija. Često je potrebno uvesti i promjene životnog stila poput povećane konzumacije hrane bogate proteinima i ugljikohidratima, smanjenje konzumacije šećera, soli, kofeina i alkohola te redovitog vježbanja. Izvor: URMC

0

Možda će vas zanimati