Um i mozak

Što se događa s našim tijelom dok spavamo?

Marta Matek

U našim ubrzanim i stresnim životima spavanje se može činiti kao prilično neproduktivan način provođenja vremena. Bez obzira na to što niste budni ne znači da se stvari ne događaju.

Da biste stvarno cijenili sve kompleksne i korisne stvari koje vaše tijelo čini tijekom noći, umjetnik Jan Diehm iz Huffington Posta napravio je izvanrednu infografiku koja to prikazuje. Svaka pojedina faza spavanja je raščlanjena i objašnjena, kao i njezino trajanje te opis aktivnosti koje se zbivaju u našem tijelu.

Prva faza je vrijeme između svjesnosti i sna, faza drijemeža, u kojoj je vrlo jednostavno nekoga probuditi. Ako se probudite u ovoj fazi imat ćete osjećaj kao da uopće niste spavali.

Druga faza je ono što Philip Gehrman, psihijatar sa Sveučilištu u Pennsylvaniji u SAD-u, zove "prosječan san", u kojoj provodimo polovicu našeg spavanja. U ovoj su fazi moždani valovi sporiji (samo u pojedinim naletima brži), otkucaji srca se ujednačavaju, a krvni tlak se regulira. To znači da veći dio noći naše srce i krvožilni sustav dobivaju prijeko potreban odmor, što bi onda moglo objasniti mnoge kardiovaskularne prednosti uravnoteženog spavanja.

Treća faza je naš najdublji san, a to je kada se moždani valovi pretvaraju u povratne, obnavljajuće i spore valove velikih amplituda. Većina naših tjelesnih funkcija se usporava, a tijelo započinje svoj oporavak. To je također faza u kojoj ljudi skloni tome pričaju u snu, mjesečare, jedu itd.

REM spavanje je faza u kojoj doživljavamo živopisne snove. Prema Gehrmanu, stručnjaci ju često nazivaju "paradoksalan san" jer je tijelo tromo dok je mozak bistar kao da ste budni. I da, za to vrijeme također doživljavamo brzo pokretanje očiju ili „rapid eye movement" po kojemu je faza i dobila ime. Naši mišići su paralizirani, tako ne možemo fizički proživjeti svoje snove, a disanje i broj otkucaja srca mogu značajno varirati.

Istraživači također znaju da u određenom trenutku tijekom spavanja, iako nisu sigurni točno kada, naša tijela reguliraju hormone koji kontroliraju glad, a naš mozak zaključava sjećanja i koristi podatke apsorbirane dan prije.

Dakle, iako nije uvijek moguće noću spavati sedam do deset sati po preporuci stručnjaka, sada barem možemo cijeniti ono što se događa kada to učinimo.

Izvor: SciAlert

0

Možda će vas zanimati