Um i mozak

Tuga traje 240 puta dulje nego ostale emocije

I.D.

Tužni ste? Može biti potrebno do pet dana da dođe do promjene raspoloženja. Tuga traje 240 puta dulje nego ostale emocije, tvrdi istraživanje.

Istraživači su otkrili da je tomu tako stoga što tuga traje 240 puta dulje od drugih emocija, uključujući sram, iznenađenost, razdraženost ili čak i dosadu. Tuga obično ide ruku pod ruku s događajima koji su ostavili velikog traga, kao što je smrt ili nezgoda, objasnili su istraživači.

Ljudima je zato potrebno više vremena da razmisle o tome što im se dogodilo i da se suoče s time, tako da bi na kraju napokon mogli dobiti potpunu sliku. Kako bi testirali duljinu trajanja i efekt emocija, Philippe Verduyn i Saskia Lavrijsen sa Sveučilišta Leuven u Belgiji su pitali 233 studenta da se prisjete svojih nedavnih emotivno nabijenih iskustava i da zabilježe njihovo trajanje.

Sudionici su također trebali odgovoriti na pitanja vezana uz strategije koje koriste da bi se suočili s tim emotivnim stanjima. Od 27 emocija, tuga je trajala najdulje, dok su osjećaji srama, iznenađenosti, straha, gađenja, dosade, ganutosti, razdraženosti ili osjećaj olakšanja trajali znatno kraće.

Obično je bilo potrebno 120 sati da bi osjećaj tuge prestao, dok bi već za 30 minuta osjećaji gađenja i srama bili prevaziđeni. Mržnja je trajala 60 sati, a sreća 35 sati.

Dosada je također zabilježena među emocije kraćeg trajanja, i profesor Verduyn i profesor Lavrijsen tvrde da to znači da iako se čini da vrijeme sporije prolazi kada nam je dosadno, doživljaj dosade obično ne traje tako dugo.

Njihovo istraživanje, objavljeno u Springerovom časopisu Motivation and Emotion, je prvo koje je ponudilo dokaze koji objašnjavaju zašto neke emocije traju dulje nego ostale. Dalje, istraživači su otkrili da su emocije kraćeg trajanja obično uzrokovane događajima koji imaju relativno malo značenje za naš život.

Kako živjeti dug život - evo što kaže znanost

S druge strane, emocije duljeg trajanja su obično one koje su uzrokovane događajima koji imaju jači utjecaj na naše živote. Belgijski istraživači su pitali 233 studenta da se prisjete emocija koje su nedavno doživjeli i da zabilježe njihovo trajanje. Sudionici su također trebali odgovoriti na pitanja vezana uz strategije koje koriste da bi se suočili s tim emotivnim stanjima. Tuga je trajala, u prosjeku, 120 sati, dok su osjećaji gađenja i srama prestali unutar 30 minuta.

Profesor Verduyn je dodao da neke od ovih implikacija mogu postati jasne tek protokom vremena, što onda uzrokuje da se konkretno emotivno stanje održi ili pojača. Emocija se, dakle, održava ako osoba ponovo promišlja određene događaje i posljedice. Također je uspostavljeno da faktor trajanja može varirati među emocijama koje su inače vrlo slične.

Belgijski istraživači su pitali 233 studenta da se prisjete emocija koje su nedavno doživjeli i da zabilježe njihovo trajanje. Sudionici su također trebali odgovoriti na pitanja vezana uz strategije koje koriste da bi se suočili s tim emotivnim stanjima.

Trajanje emocija

Tuga: 120 sati

Mržnja: 60 sati

Očajanje, nada, tjeskoba, razočaranje i zadovoljstvo: 24 sata

Ljubomora: 15 sati

Olakšanje: 8 sati

Zanos: 6 sati

Divljenje i zahvalnost: 5 sati

Osjećaj opuštenosti: 4,3 sata

Krivica: 3,5 sata

Stres: 3 sata

Ponos: 2,6 sati

Dirnutost: 2,5 sati

Bijes, dosada i iznenađenost: 2 sata

Razdraženost: 1,3 sata

Suosjećanje: 1,3 sata

Poniženost: 0,8 sati

Strah: 0,7 sati

Sram i gađenje: 0,5 sati

Na primjer, Verduyn i Lavrijsen su našli da osjećaj krivice traje mnogo dulje nego osjećaj srama, dok tjeskoba traje dulje od straha.

Faktor prisjećanja i proživljavanja minulih događaja je ključan pri određivanju zašto neke emocije traju dulje od drugih. Emocije koje se vežu za događaje kojih se često prisjećamo traju najdulje, iznio je profesor Verduyn.

Emocije kraćeg trajanja su obično – ali, naravno, ne i uvijek – izazvane događajima od relativno male važnosti. S druge strane, emocije koje traju dulje su obično one koje se vežu uz događaje koji su nam bitni, pojašnjava Lavrijsen.

Moguće je da smo svi primijetili da razne emocije ne traju jednako dugo, ali napokon je provedeno istraživanje koje je počelo objašnjavati zašto je tomu tako; zašto stanje tuge traje daleko dulje od, recimo, osjećaja bijesa. Izgleda da je dominantan faktor koji odlučuje koliko će koja emocija trajati upravo relevantnost događaja za kojeg se emocija veže, tj. što je određeni događaj bitniji za nas, to će emocija koja se vezuje za njega biti jača i duže će trajati. Tako će, npr. tuga za preminulom voljenom osobom trajati znatno duže nego osjećaj bijesa koji se javio kada nas je netko udario u vožnji.

Izvor: DailyMail

0

Možda će vas zanimati