Um i mozak

Može li manjak sna doprinijeti simptomima shizofrenije?

L. T.

S obzirom na to da gotovo trećinu našeg života provodimo spavajući, nije neobično da spavanje igra važnu ulogu u našem zdravlju.

Kvalitetan san može pozitivno djelovati na naše mentalno i fizičko zdravlje, kvalitetu života i sigurnost. Dakle, kako se osjećamo kada smo budni velikim dijelom ovisi o kvaliteti sna. Nažalost manjak sna i problemi sa spavanjem postali su trend modernog doba s mogućim pogubnim posljedicama na zdravlje.

Neuroznanstvenici koji proučavaju vezu između lošeg sna i shizofrenije su otkrili da neredoviti obrasci sna i nesinkronizirana aktivnost mozga tijekom spavanja mogu izazvati neke simptome te bolesti. Otkrića, objavljena u časopisu Neuron, ukazuju na to da bi produljivanje ovih smetnji moglo biti uzrok, a ne samo posljedica efekata tog iscrpljujućeg poremećaja.

Moguća veza između manjka sna i shizofrenije potaknula je skupinu znanstvenika sa sveučilišta u Bristolu iz Lilly Centre for Cognitive Neuroscience koji financira Medical Research Council (MRC) da istraže utjecaj neredovitih uzoraka sna na mozak praćenjem električne moždane aktivnosti u raznim područjima mozga tijekom spavanja.

Poznato je da kod mnogih ljudi manjak sna može utjecati na raspoloženje, koncentraciju te razinu stresa. Duži periodi bez sna mogu dovesti do halucinacija, gubitka pamćenja i zbunjenosti, simptoma povezanih sa shizofrenijom.

Dr. Ullrich Bartsch, jedan od istraživača, kaže: „Poremećaji sna su dobro dokumentirani u bolesti, iako su često tretirani kao nuspojave i rijetko smatrani potencijalnim uzrocima simptoma.“

Ispitivanja su provedena na štakorima kao modelnim organizmima za shizofreniju. Uočena je desinkronizacija aktivnosti moždanih valova koji normalno tijekom dubokog sna putuju od prednjeg prema stražnjem dijelu mozga. Dakle, protok informacija između hipokampusa, uključenog u stvaranje memorije, te frontalnog korteksa, uključenog u donošenje odluka, bio je prekinut. Uočeni su nepravilni obrasci sna, vrlo slični onima koji su promatrani kod osoba oboljelih od shizofrenije.

Dr. Matt Jones, vodeći znanstvenik na istraživanju je dodao: „Već je prije sa shizofrenijom povezano razdvajanje moždanih regija uključenih u procese formiranja pamćenja i donošenja odluka tijekom stanja budnosti. Međutim, prisutnost razdvajanja tih istih moždanih regija tijekom spavanja pruža novo mehanističko objašnjenje za kognitivna oštećenja primijećena i kod životinjskih modela i kod bolesnika: poremećaji sna mogli bi biti uzrok, a ne tek posljedica shizofrenije. Zapravo, abnormalni uzorci sna bi mogli uzrokovati abnormalnu aktivnost mozga kod mnogih poremećaja.“

Kognitivna oštećenja poput oslabljenog kratkoročnog pamćenja i koncentracije teško je liječiti lijekovima. Rezultati ovog istraživanja daju uvid u nove mogućnosti neurokognitivne terapije za shizofreniju i srodne psihijatrijske bolesti.

Izvor: University of Bristol

0

Možda će vas zanimati