Um i mozak

Neurostimulacija utječe na senzorno-motoričke vještine, ali i na oporavak od moždanoga udara

L.B.

Dobre vijesti za sve ljubitelje računalnih igara. Novo istraživanje koje su proveli Irski istraživački centar za Software - Lero, i Sveučilište u Limericku pokazalo je da 'gejmeri' mogu znatno unaprijediti svoje vještine u eSportovima vježbajući svega 10 minuta dnevno.

Ovo je istraživanje također pokazalo da novi gejmeri najviše napreduju kada nose set slušalica i mikrofona koji je izrađen po mjeri i prenosi transkranijalnu Izravnu strujnu stimulaciju (transcranial Direct Current Stimulation – tDCS), 20 minuta prije treninga.

Istraživanje sugerira da bi neurostimulacija mogla ubrzati motorički napredak u izvedbi, posebice kod novih igrača. Ovaj je efekt vezan uz kompleksnije senzorno-motoričke radnje.
„Jedna od najoriginalnijih i najprominentnijih igri među eSportovima u posljednjih 20 godina bila je igra strijelaca prve osobe (FPS), 'Counter-Strike: Global Offensive'. Zamolili smo igrače da pucaju i eliminiraju neprijateljske mete čim brže i preciznije moguće za vrijeme njihovih treninga unutar studije“, objasnio je jedan od istraživača, dr. Adam Toth.

Ispitanici su za vrijeme istraživanja nosili posebno izrađen set slušalica i mikrofona, a neki su kroz njih primali tDCS stimulaciju, neki placebo stimulaciju, dok neki nisu primali nikakvu stimulaciju kroz period od 20 minuta.

„Naša je studija pokazala da su novi igrači koji su primali tDCS kroz svoj motorički korteks prije treninga unaprijedili svoju izvedbu specifičnih zadataka u roku od pet dana, što je znatno više nego kod početnika koji su trenirali bez da su primali ovakvu stimulaciju“, objašnjava dr. Mark Campbell, ravnatelj Laboratorija za znanstvena istraživanja eSportova u Leru.

Ovi znanstvenici vjeruju da bi njihovo istraživanje moglo biti korisno i u svijetu izvan eSportova. Tako dr. Campbell ističe da bi korištenje tDCS stimulacije moglo naći svoju veliku primjenu u početnim stadijima učenja zadataka.

„Pacijenti koji se oporavljaju od moždanog udara bi, na primjer, mogli imati koristi od tDCS stimulacije tijekom početnih faza ponovnog učenja kompleksnih pokreta koji su nekoć bili automatski“, zaključuje dr. Campbell.

Izvor: Science Direct

Možda će vas zanimati