Društvene znanosti

Studenti spavaju duže, ali piju više i dobivaju niže ocjene kada nastava počinje kasnije

Iris Hazler

Studija pokazuje da su kasniji počeci predavanja na fakultetima povezani s odgađanjem odlaska na spavanje, povećanom konzumacijom alkohola i nižim ocjenamaIako raspored s kasnijim vremenskim početkom omogućava studentima više sna, također im daje više vremena da noću ostanu dulje na piću.

Kao rezultat toga, njihove ocjene imaju veću vjerojatnost da pate, sugerira istraživanje prezentirano u Minneapolisu, Minesoata, na SLEEP2011, 25. obljetnice sastanak Associated Professional Sleep Societies LLC (APSS). Rezultati pokazuju da su kasniji vremenski počeci nastave bili povezani sa kasnijim odlascima na spavanje što je dovelo do lošijeg sna, više dnevne pospanosti i nižih prosjeka ocjena.

Studenti s kasnijim početkom nastave  također su konzumirali više alkohola. Studenti koji su "noćne sove" s prirodnim preferencijama da ostanu kasnije budni, imali su češće nego "jutarnji tipovi" poremećeni raspored spavanja i konzumirali su više alkohola. "Kasniji počeci predavanja predvidjeli su ukupno više konzumiranja alkohola, više spavanja i niže ocjene", kazala je autorica studije, Pamela Thacher, PhD, izvanredna profesorica na Odsjeku za psihologiju na Sveučilištu St. Lawrence u Cantonu, N.Y.

"Čini se kako su kasniji počeci nastave utjecali na to da studenti mijenjaju svoje izbore: spavaju  dulje i piju više." Thacher nagađa kako ispijanjem više alkohola,  za što je poznato  da remeti san, može smanjiti prednosti od samog spavanja. "Učinci kasnijih početaka predavanja mogu uključivati više sna, ali to može biti kompenzacija niže kvalitete spavanja. To može zauzvrat  utjecati na njihovu sposobnost da se intelektualno priključe svojim predavačima tokom nastave."

Thacher, ko-autor Serge Onyper, PhD, i njihov istraživački tim proučavali su 253 studenata. Sudionici su ispunili kognitivne zadatke i jedan tjedan pisali retrospektivni dnevnik  spavanja, kao i upitnik o spavanju, raspored predavanja, tvari koje su koristili i svoja  raspoloženja. Svi podaci prikupljeni su na radni dan jednog mjeseca prije kraja semestra. GPA je zabilježen iz evidencije sveučilišta i samih izvješća.  Rezultati također pokazuju da su učenici pokušavali  nadoknaditi spavanje preko vikenda kasnijim ustajanjima i dužim periodima spavanjima. 

Prosječno ukupno vrijeme spavanja radnim danom i vikendom je iznosilo 8,0 sati. Autori su napomenuli da se rezultati znatno razlikuju od prijašnjih studija kada je nastava počinjala u osnovnoj i srednjoj školi. Te studije pokazuju brojne koristi od kasnijih početaka predavanja, koje imaju tendenciju da smanje izostajanje, poboljšaju raspoloženje i neizravno promiču učenje.U studiji objavljenoj 2008. Medicinskog ponašanja sna, Thacher je utvrdila kako je  60 posto učenika, sudionika sa liberalno-umjetničkog koledža, izvijestilo da su sudjelovali u deprivaciji od sna u jednoj noći jednom ili više puta od početka faksa. Statistička analiza je utvrdila da povlačenje cjelonoćne deprivacije povezano s nižim razredima.

Izvor: American Academy of Sleep Medicine 

0

Možda će vas zanimati