Svemir i vrijeme

Webb teleskop skoro spreman za istraživanje Sunčevog sustava

N.B.

Kako NASA-in svemirski teleskop James Webb prolazi kroz završne faze puštanja u pogon svojih znanstvenih instrumenata, počelo se raditi na tehničkim operacijama zvjezdarnice. Dok se teleskop kreće kroz svemir, stalno će pronalaziti udaljene zvijezde i galaksije i usmjeravati se na njih s iznimnom preciznošću kako bi dobio slike i spektre. Također planira promatrati planete i njihove satelite, asteroide i komete u Sunčevom sustavu, koji se kreću preko pozadinskih zvijezda naše galaksije.

Webb mora biti u stanju zaključati te objekte i pratiti ih s dovoljnom preciznošću da dobije slike i spektre. Webb tim nedavno je završio prvi test praćenja objekta u pokretu. Test je potvrdio da Webb može voditi znanost o pokretnim metama. Heidi Hammel, Webbova interdisciplinarna znanstvenica za promatranje Sunčevog sustava, kaže:

"Stvarno sam uzbuđena zbog Webbove nadolazeće prve godine znanstvenih operacija. Vodim tim jednako uzbuđenih astronoma koji žele početi preuzimati podatke. Webb može detektirati slabu svjetlost najranijih galaksija, ali moj tim će promatrati mnogo bliže kući. Iskoristit će Webba da razotkriju neke od misterija kojima obiluje naš Sunčev sustav."

"Jedno od pitanja koje mi često postavljaju je zašto nam je potreban snažan teleskop poput Weba za proučavanje našeg obližnjeg Sunčevog sustava. Mi planetarni znanstvenici koristimo teleskope kako bismo nadopunili naše in situ misije (misije koje šaljemo da lete, orbitiraju ili slijeću na objekte). Jedan primjer toga je kako je Hubble korišten za pronalaženje post-Plutonove mete za misiju New Horizons, Arrokoth. Također koristimo teleskope kada nemamo planirane in situ misije — kao za udaljene ledene divove Uran i Neptun ili za mjerenje velikih populacija objekata, kao što su stotine asteroida ili objekata Kuiperovog pojasa (mali ledeni svjetovi izvan orbita Neptuna, uključujući Pluton), budući da možemo poslati misije samo na neke od njih."

"Tim Webb je već koristio asteroid unutar našeg Sunčevog sustava za izvođenje inženjerskih testova sposobnosti 'pokretne mete' (MT). Inženjerski tim je testirao ovu sposobnost na malom asteroidu u Glavnom pojasu: 6481 Tenzing, nazvanom po Tenzing Norgayu, poznatom tibetanskom planinskom vodiču koji je bio jedan od prvih ljudi koji su stigli do vrha Mount Everesta. Bryan Holler, sa Znanstvenog instituta za svemirski teleskop, imao je izbor od oko 40 mogućih asteroida za testiranje MT praćenja, ali, kako je rekao naš tim, 'Budući da su inače svi objekti bili praktički identični, odabir onog s imenom povezanim s uspjehom činilo nerazumnim.' Mi volimo takve stvari."

"Moja uloga s Webbom kao 'interdisciplinarne znanstvenice' znači da moj program koristi sve mogućnosti ovog prednjeg teleskopa. Svi su nam potrebni da bismo istinski razumjeli Sunčev sustav (i svemir). Naš Sunčev sustav ima mnogo više misterija nego što je moj tim imao vremena riješiti. Naši programi će promatrati objekte diljem Sunčevog sustava: slikat ćemo divovske planete i Saturnove prstenove; istražiti mnoge objekte Kuiperovog pojasa; analizirati atmosferu Marsa; izvršiti detaljne studije Titana i još mnogo toga. Postoje i drugi timovi koji planiraju promatranja; u svojoj prvoj godini, 7% Webbova vremena bit će usredotočeno na objekte unutar našeg Sunčevog sustava."

"Jedan uzbudljiv i izazovan program koji planiramo napraviti je promatranje oceanskih svjetova. Postoje dokazi iz svemirskog teleskopa Hubble da Jupiterov mjesec Europa ima sporadične perjanice materijala bogatog vodom. Planiramo uzeti slike Europe visoke razlučivosti kako bismo proučavali njezinu površinu i traženje aktivnosti oblaka i aktivnih geoloških procesa Ako lociramo oblak, koristit ćemo Webbovu spektroskopiju da analiziramo njegov sastav."

"Imam slabu točku u svom srcu prema Uranu i Neptunu. Doista, nedostatak misije u ove vrlo daleke svjetove uvukao me u Webb prije toliko desetljeća. Tim za Uran se nada da će definitivno povezati kemiju i dinamiku gornje atmosfere (koju se može detektirati Webbom) do dublje atmosfere koju smo proučavali s drugim objektima tijekom mnogih desetljeća. Provela sam posljednjih 30 godina koristeći najveće i najbolje teleskope koje je čovječanstvo ikada izgradilo za proučavanje ovih ledenih divova, i sada ćemo na taj popis dodati Webba."

"Planirali smo Webbova promatranja više od dvadeset godina, a to je postalo pretjerano sada kada smo lansirani, raspoređeni i usredotočeni. Napominjem da će gotovo svi podaci mog tima o Sunčevom sustavu biti besplatno dostupni široj javnosti planetarnu znanstvenu zajednicu odmah."

Izvor: Phys.org

Možda će vas zanimati