Društvene znanosti

Razotkrivanje seksualne orijentacije čini ljude čak i sretnijima nego se mislilo

Katarina Peroković

Nedavni događaji na splitskom Gay Prideu pokazali su veliku netoleranciju i mržnju dijela hrvatskih građana prema osobama istospolne seksualne orijentacije. Kao suprotnost ovim incidentima, na zagrebačkom Prideu bila je vidljiva podrška i tolerancija. U sjeni ovih zbivanja mnogi su se zapitali kakve posljedice za pojedinca ima 'izlazak iz ormara'. Istraživanje američkih stručnjaka, objavljeno u časopisu Social Psychology and Personality Science, pokazalo je da otkrivanje vlastite homoseksualne ili biseksualne sklonosti ipak pozitivno utječe na pojedinca.

Istraživanjem psihologa sa sveučilišta Rochester u američkoj saveznoj državi New York dokazano je da otkrivanje manjinske seksualne orijentacije čini ljude sretnijima zbog dobivanja podrške od okoline. Pozitivan učinak otkrivanja ne ovisi o godinama ili spolu pojedinca, već o odobravanju pet grupa koje čine njegovu okolinu: prijatelji, obitelj, poslovni kolege, školski kolege i vjerske zajednice. 

Prijatelji najtolerantniji
Među 161 anonimnih ispitanika u dobi od 18 do 65 godina manjinske seksualne orijentacije, najveći broj skriva svoj seksualni identitet u vjerskom okruženju, čak 69% sudionika. U radnom okruženju „u ormaru“ je skrivena otprilike polovica ispitanih - 50% u školama i 45% na poslu. Obitelj i prijatelji pokazali su se kao grupe koje najviše odobravaju različitu spolnu orijentaciju. Unutar obitelji samo 36% homoseksualaca i biseksualaca ostalo je skriveno, dok se taj postotak u okruženju prijatelja smanjio na 13%. 

Ovakvi rezultati naznačili su da pozitivne ili negativne posljedice otkrivanja ovise upravo o okolini. U otvorenoj zajednici osoba može iskusiti značajnu psihološku podršku i tako postati sretnija, dok će u neprijateljski raspoloženoj okolini negativne posljedice nadmašiti pozitivne, smatra jedna od voditeljica istraživanja, Nicole Legate.    

Istraživanje je pokazalo i potrebu za većim prihvaćanjem svih ljudi na radnim mjestima i socijalnim ustanovama, ali i to da je 'izlazak iz ormara' dobra stvar. Suprotno, skrivanje dovodi do ozbiljnih psiholoških smetnji, mnogih neprilika, a u nekim slučajevima i do povećane suicidalne sklonosti, smatra koautor projekta Richard Ryan.

Izvor: University of Rochester 

0

Možda će vas zanimati